Всеки в България е чувал израза "Във Враца гарга не каца", с който шегобийците закачат врачани още при първа среща, а жителите на града в подножието на гордия Врачански Балкан трудно скриват, че не харесват закачката.
До 1 април тази година и за едните, и за другите, смисълът на популярния в национален мащаб израз бе явно загубен във времето и покрит с тайнственост.
Традиционното издание на местното звено на Държавен архив - "Вратца вчера", посветено на Деня на хумора и шегата, "повдига" завесата от тайния смисъл на шегата, която е неговата централна тема, съобщи БТА.
Изразът има конкретна история, която започва през 1926 г. Тогавашният министър на гората и лова Иван Багрянов започва кампания за унищожаване на хищниците и "вредителните" птици, които нанасят големи поражения не само на посевите, но и на полезния дивеч, като яребици и фазани.
Кампанията е придружена с мощна пропаганда и агитация. Целта е популацията на вредните грачещи птици да достигне ниво, подходящо за "културна страна", четем във вестника.
За да се предизвика интереса на хората в местните вестници се публикуват кулинарни рецепти за приготвяне на отстреляните пернати. Основната работа се възлага на ловните дружинки, но не само.
Вестник "Вратца вчера" препечатва част от наредба от онова време, според която "всеки член от семейство от мъжки пол на възраст от 12 до 45 години да предаде в съответната община във Врачански окръг по 2 чифта крака или 10 яйца" от гарванови птици - свраки, чавки, гарги, или други хищни пернати. За тези, които не се отчетат в общината, е предвидена глоба от 2 000 лв.
Архивите мълчат дали има глобени, но е известно друго - ловната дружинка "Сокол" в града и голяма част от врачани вземат присърце кампанията за борба с гаргите.
През 1935 г. местните ловци с гордост рапортуват във врачански печат, че са станали първенци в започналата преди десетина години национална кампания за предаване на крака - над 4 000 чифта, и яйца от обявените за "враг номер едно" на полезния дивеч свраки и гарги.
"Първоаприлското изтупване на архивите", под каквото мото излиза днес "Вратца вчера", припомня любопитната история на днешните поколения.