През новия парламентарен сезон БСП се заема с премахването на порочните зависимости между партиите и бизнеса. Това стана ясно от думите на народния представител от левицата Янаки Стоилов пред БНР.
В първите работни дни на Народното събрание Коалиция за България ще внесе предложение за декларация за националните задачи и приоритети в рамките на мандата на парламента. "Там ще изразим нашите виждания по основните въпроси за възстановяване и развитие на икономиката, за овладяване на демографския срив, за порочните зависимости между бизнес и политика и др. Очакваме от другите парламентарни групи да се включат в този процес и да се постигнат точки на съгласие", заяви социалистът.
По думите му трябва да се обърне особено внимание на Споразумението на България за партньорство с Европейската комисия. По негово мнение парламентът трябва да се занимае с конфликта на интереси и неговото ограничаване в управлението. Също така депутатите трябва да се занимаят със законодателните промени в сферата на обществените поръчки, с цел да се облекчи достъпът на малките и средните фирми, да се повиши конкурентоспособността и прозрачността.
"Трябва да продължат процесите в защита на потребителите, специално в енергетиката, като този процес по-нататък да бъде продължен и за овладяване на цените в топлофикационните и ВиК дружествата. Трябва да се премахнат лобистките текстове, които още съществуват в законодателството", каза още Стоилов.
Шефът на комисията по външна политика коментира и ситуацията в Сирия. Според него страната ни трябва да следва хуманитарните принципи спрямо кризата в размината държава, но също и националните интереси. По негово мнение значителното разместване в геополитическите фактори дава малко по-големи възможности на България за отговорно поведение, което наистина да изрази солидно нашата позиция.
"Достатъчно е да посочим, че за първи път от много години позициите на САЩ и Великобритания не съвпадат. Германия зае една позиция, която в известен аспект не поддържа по-силно изразеното прозападно виждане, в същото време тя се опитва да обясни своята сдържаност с позициите на Русия и Китай. Това е процес, който бележи може би много по-дълбоки процеси, които предстоят в следващите години", каза още социалистът.
"Най-сложното е формирането на нашата позиция по отношение евентуално военно развитие на ситуацията. Мисля, че трябва едновременно да покажем разбиране за тежестта на проблемите и в същия момент България да не допринася за ожесточаване на конфликта, за неговото използване да се пренесат в него различни геополитически интереси, което е трудно. Ние нямаме такива мотиви и затова нашата позиция може да бъде доста солидна и да се дават възможности за развитие във времето", обясни народният представител.