Банковият сектор в Европа ще се радва на положителни резултати през 2011 г., като едва ли ще се насочи към сливания и придобивания, а големите заемодатели ще се фокусират върху заздравяването на настоящите си бизнес модели. Това прогнозира пред CNBC изпълнителният директор на френската Societe Generale.
Банките са изправени пред нов свят от строги регулации и икономическа несигурност и големите заемодатели най-вероятно ще се концентрират върху органичния си растеж през следващите две години, казва Фредерик Уеда.
"Ще наблюдаваме специфични ситуации, в които консолидацията ще е по-необходима, за да заздрави банковата система..., но смятам, че тези ситуации ще са ограничени”, споделя Уеда.
Това по думите му важи и за управляваната от него банка. Societe Generale, чиито акции се срутиха с около 70% от нивата си отпреди кризата, се намира в начален етап на изпълнение на план за повишаване на печалбата без големи сливания или увеличения на капитала.
Все пак, "когато е възможно”, ще се обмислят и потенциални сделки, уточнява Фредерик Уеда.
Той е на мнение още, че тази година ще продължат да властват страховете за стабилността на еврото и възможността на страните членки да погасяват задълженията си. При всички положения обаче, според шефа на Societe Generale, няма да се стигне до разпадане на еврозоната.
Нагласите на Уеда са по-скоро положителни, като според него големите финансови институции ще успеят да генерират "добри печалби” през 2011 г.
Относно това дали са необходими нови тестове за стабилността на банките той казва: "Като цяло мисля, че хората много надценяват влиянието на сценариите с тези държавни задължения (и евентуалната невъзможност за погасяването им)... Не смятам, че е много необходим нов стрес-тест”.
iNews припомня, че лидерите в Европейския съюз се договориха в края на миналата година за провеждането на нови изпитания на банките на континента през 2011. Това решение беше взето, след като се наложи отпускането на спасителна помощ за Ирландия месеци след успешно преминаване на стрес-тестове от ирландските банки.