Ситуацията около руско-българския проект АЕЦ "Белене" отново се изостри. Така коментира последното развитие около втората ни атомна централа руското издание "Комерсанть".
Медията разказва, че премиерът е уволнил министър Трайчо Трайков, който се е занимавал с проекта, а освен това е обявил, че е разпоредил отказа от "Белене", въпреки че доклад от консултанта HSBC относно ползите от централата все още не е публикуван.
По тази причина Русия все още официално не се е отказала от проекта, но започва да отзовава своите сътрудници и служители от площадката на "Белене", допълва още "Комерсанть". Своите служители изтеглят както "Росатом", така и "Атомстройекспорт".
Бойко Борисов направи няколко противоречиви изявления за съдбата на АЕЦ "Белене" - проект, на стойност 6,3 млрд. евро. Централата трябва да се построи съвместно с руската "Росатом" и българската НЕК. При обяснението за оставката на Трайков, премиерът посочи, че преди месец е изпратил Трайков и финансовия министър Дянков в Москва. Двамата е трябвало да кажат, че България се отказва от централата, а вече готовият първи енергоблок ще бъде сложен в АЕЦ "Козлодуй".
Двамата министри действително отишли в руската столица, но официален отказ от проекта така и не последвал, коментира още руското издание. От "Росатом" също заявяват, че официално от България не са получавали съобщения за прекратяването на изграждането. Руската компания обяснява още, че нямат информация, че енергоблокът ще бъде монтиран на друга централа.
От "Комерсантть" правят извода, че следователно България още е в проекта.
Но Бойко Борисов казва и друго – че не желае АЕЦ "Белене" да бъде само българо-руски проект. Това обяснява и соченият за заместник на Трайков Делян Добрев. Тази сутрин той заяви, че не мисли, че до края на този месец България ще бъде готова с отговора за централата и това веднага е отбелязано от колегите ни от руската медия.
Първоначално инвеститор в проекта трябваше да бъде германската RWE, напомня още изданието. Но после започна кризата и компанията се отказа, а българската страна така и не предложи нови акционери. Русия пък предложи сама да финансира изграждането на втората атомна централа у нас, но София категорично отказа тази възможност.
"На този етап "Росатом" не е сложила кръст на проекта, но вече не разчита, че в близко време ще бъде подписано още едно продължение към договора за строителството на АЕЦ-а", обяснява в заключение "Комерсанть" като се позовава на свой източник в руската корпорация.
Срокът на сега действащото споразумение за проекта изтича в края на месеца.