а България би било най-добре, ако реши да строи АЕЦ "Белене", да използва модела на Унгария, който Будапеща избра за изграждането на своята АЕЦ "Пакш-2". Такова мнение изрази Кирил Комаров, на международната конференция на доставчиците в атомната енергетика "Автомекс" 2017, първи заместник-генерален директор на "Росатом". Като подчерта, че това се отнася само от икономическа гледна точка. Тъй като, както за Унгария, така и за България, е важно цената на тока от новата централа да бъде ниска. Именно това е било основното изискване на Будапеща преди да започне реализацията на своя проект. И поради тази причина Унгария и Русия са подписали междуправителствено споразумение за строителството с предоставяне на междудържавен заем. Според Комаров това е най-удачният вариант от икономическа гледна точка и за България, тъй като така държавата няма да инвестира свои средства, проектът получава финансиране с възможно най-ниската лихва, дълъг гратисен период, тъй като погасяване на кредита по време на строителството няма да има, а това ще стане след като новата АЕЦ заработи. А едва след това, от реализираните вече реални приходи от продажбата на ток, заемът ще се изплаща, обясни Комаров.
Той обаче подчерта, че това, че унгарският модел е най-удачен и за България от икономическа гледна точка, е личното му мнение на експерт. И че решението в крайна сметка взима българското правителство. Но който и вариант да избере София, "Росатом" е готов при всички положения да участва в проекта като строител. Тъй като в 42-та проекта за нови блокове, с които се занимава в момента, 34 от които извън Русия, компанията работи по различни модели, в зависимост от предпочитанията и приоритетите на съответната страна.
От думите му стана ясно, че именно заради различните модели България има шанса да бъде по-конкурентна на регионалния пазар на ток от Турция, която също строи първата си АЕЦ "Аккую". Там обаче са избралии, че инвеститор в проекта ще бъде "Росатом". Срещу което руската компания е получила договор, на базата на който държавата се ангажира да изкупува произведения от централата ток и то на по-висока цена. Това е направено, тъй като за Турция това ще е първа атомна централа, тя няма опит и не иска по никакъв начин да носи риска. Поради което е готова и да плати съответната цена, обясни Комаров. Затова цената на тока от АЕЦ "Аккую" ще бъде по-висока от тази от АЕЦ "Белене", ако България избере унгарския модел за реализация на проекта. "Мога със сигурност да кажа, че цената в Турция ще е по-висока от тази, която в момента имате в България", подчерта още Комаров.
Той бе категоричен, че с огромно удоволствие би дошъл на площадка "Белене" за първа копка, стига правителството да реши да рестартира проекта. Като отбеляза, че за него това ще бъде толкова значимо събитие, заради което ще зареже всички свои ангажименти.
Интервю с Кирил Комаров четете в сряда, 22 ноември!