Държавната руска корпорация "Росатом" е готова наравно с други претенденти да участва в конкурса за възобновяване на строителството на атомната централа "Белене" в България и е способна да завърши изграждането на този обект в кратки срокове. Това заяви пред журналисти първият заместник-ръководител на руската правителствена администрация Сергей Приходко преди визитата на руския премиер Дмитрий Медведев в София, предаде ТАСС.
"Сега ние виждаме конструктивната нагласа на настоящото българско правителство, което има намерение да даде рестарт на съоръжението АЕЦ "Белене". Руската компания е готова наравно с други компании да участва в конкурсните процедури", каза Приходко.
По думите му Русия притежава най-добрите реактори в света, отговарящи на най-висшите изисквания за безопасност, а "Росатом" е лидер в изграждането на атомни блокове. Приходко също така припомни, че основното технологично оборудване на централата вече е произведено и се намира в България. Руските специалисти са изпълнили голям обем от работа по проектирането и лизенцирането, допълни той. "Всичко това говори в полза на това, че "Росатом" е способен да осигури доизграждането на централата в кратки срокове и да участва в качеството на партньор във всички жизнени цикли на АЕЦ-а", добави той.
Приходко заключи, че веднага щом в София бъдат взети необходимите решения, може да се пристъпи към предметни консултации, в това число и относно финансово-икономическия модел на проекта и възможните форми на неговата поддръжка. Има различни оценки на щетите, нанесени на страните от ЕС заради санкциите на Брюксел срещу Руската федерация и отговорът от страна на Русия, но е очевидно, че трябва да говорим за сериозното подкопано взаимно доверие, коментира още първият заместник-ръководител на руското правителство, цитиран от РИА Новости.
Приходко отбеляза, че "санкционната линия в Брюксел остава един от основните ограничаващи фактори, които възпрепятстват пълноценното сътрудничество между Русия и държавите от ЕС, включително в търговската и икономическата сфера". Очевидно, без санкции, европейският бизнес би могъл да направи много повече пари на руския пазар. Загубите на ЕС в санкциите са различни”, каза Приходко, отговаряйки на въпроса има ли някакви изчисления за загубите, понесени от българските икономически оператори в резултат на тези санкции на ЕС и руските реакции за ограничаване. Той обаче поясни, че въпросът не е само в цифри.
"Взаимното доверие над което всички ние работихме дълго и упорито беше сериозно подкопано, и ще бъде много трудно да се възстанови", каза представителят на руския кабинет на министрите. Сергей Приходко обърна внимание на факта, че "санкционната спирала, насърчавана от Брюксел, не е от полза нито за Русия, нито за Европейския съюз". "Необходимо е да се води бизнес към премахването на взаимните ограничения, но първата стъпка в тази посока трябва да бъде направена от този, който е произвел цялата тази бъркотия, а именно Европейския съюз", заключава Приходко.