Международната рейтингова агенция Fitch Ratings Ltd. потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на "BBB-” и дългосрочния рейтинг в местна валута на "BBB”. Перспективата и на двата показателя е стабилна.
Според "Фич” брутният вътрешен продукт на страната ще нарасне с 1% през тази и с 1,7% през следващата година. Прогнозата за растеж за 2015 г. е 2,3%. Съгласно очакванията на агенцията, бюджетният дефицит ще нарасне до 1,7% от БВП за периода 2013-2014 година. Рейтингът отразява ниското ниво на държавен дълг в размер на 18,5% от БВП, което поставя страната на второ място по най-ниско ниво на този показател сред държавите-членки на ЕС и е много под средното от 35,6% за страните с подобен рейтинг.
Според прогнозата на "Фич” нивото на държавния дълг ще остане под 20% в периода 2013-2015 г., като не се очакват трудности при рефинансирането му. Нетният външен дълг на страната в размер на 28% от БВП през 2012 г. е по-висок от средното за държавите от категорията "BBB”, но динамиката му се характеризира с низходящ тренд, особено във връзка с изплащането на задължения към банките-майки от страна на местната банкова система.
Банковият сектор остава добре капитализиран. Необслужваните кредити са на ниво от 16,9% към април 2013 г., но са добре обезпечени. Според данни на Евростат, задлъжнялостта на частния сектор е била в размер на 110% от БВП в края на 2011 г., което също е по-високо от средното за страните с подобен рейтинг, а междуфирмената задлъжнялост е 41% от БВП според МВФ в края на 2012 година.
Стабилната перспектива отразява оценката на Агенцията, че рисковете за кредитния рейтинг на страната са добре балансирани към момента. Въпреки това следните рискови фактори, заедно или поотделно, биха могли да предизвикат преоценка на рейтинга:
От агенцията предупреждават за възможни негативни сценарии.
България е чувствителна към развитието на еврозоната по отношение на търговията и финансовия сектор. Ново влошаване на дълговата криза, което обаче не е включено в основния сценарий на прогнозата на агенцията, би оказало влияние върху икономическата и политическа стабилност в България и от своя страна би довело до понижаване на рейтинга.
Според експертите от "Фич”, ниското ниво на публичния дълг осигурява възможност за умерено повишение на разходите за подобряване на условията на живот. Въпреки това евентуално осезаемо влошаване на перспективите за растеж на икономиката и на фискалното управление на страната също биха довели до негативна преоценка на рейтинга.
Провеждането на основните структурни реформи, които да направят по-силен и устойчив икономическия растеж на страната, би довело до положителна промяна на кредитния рейтинг в средносрочен план.