Meждународната рейтингова агенция Standard&Poor`s понижи краткосрочния и дългосрочен кредитен рейтинг на България от "BBB/A-2”на "BBB-/A-3”със стабилна перспектива, съобщават от Министерството на финансите (МФ).
Рейтинговата агенция изтъква като основна причина за ревизията на рейтинга нестабилната политическа ситуация. Като силни страни на рейтинга, които подкрепят стабилната перспектива и балансират рисковете от политическа нестабилност, са посочени фискалната гъвкавост и ниските нива на дефицит и държавен дълг. Средният ръст на БВП за периода 2010-2013 г., който е под 1%, е оценен от агенцията като основен индикатор за недостатъчен растеж.
Според финансовия министър Петър Чобанов експертите от S&P не са отчели позитивните промени в текущата икономическа среда и рестартирането на икономиката.
"Растежът започна да се ускорява от втората половина на 2013 г., дължащ се на засилващото се вътрешно търсене и по-високото усвояване на европейските фондове, бизнес климатът се подобрява шест месеца по ред, като за месец май нарасна с 5,3 пр.п., достигайки средното равнище на показателя за 10 годишен период и отчитайки най-високото си равнище от ноември 2008 година", коментира той.
В своята позиция Чобанов изтъква още като положителни тенденции подобрението на пазара на труда и ръстът на заетостта с близо 40 000 души.
"Положителното развитие на пазара на труда, подкрепено и от нарастването нареалната средна работна заплата с 4,2% доведоха до повишаване на индикатора на потребителското доверие, който през април достигна най-високата си стойност от средата на 2007 година", казва още той.