Ще има ли България подкрепата на Европейската комисия, за да продаде руския ядрен реактор на Иран? Такъв въпрос отправи по време на дебат в Европейския парламент в Брюксел евродепутатът от партията на Европейските консерватори и реформисти Николай Бареков, който е член на делегацията за Иран и член на комисията по енергетика в ЕП.
Като припомни, че по искане на ЕС България е прекратила своята ядрена програма за втора централа, той информира евродепутатите, че миналата седмица Българската държавна компания е била осъдена за близо 620 млн. евро от руската държавна компания. "Появи се предложение на българския премиер правителството да продаде руския ядрен реактор на Иран", посочи Бареков и попита дали ще имаме подкрепата на ЕК за това, "като се има предвид че и иранското правителство очевидно не бърза с демократизацията на страната и все още има пречки за пълното покриване на капацитета в отношенията Иран – САЩ".
Европа е длъжна да се възползва икономически и политически от Договора за ядрената програма на Иран, изтъкна още българският евродепутат.
"Европейският бизнес географски и икономически е най-близо до възобновяване на връзките с иранския бизнес особено в областта на енергетиката", посочи той и настоя, че тези отношения в триъгълника Америка-Европа-Иран трябва да се регламентират. По думите му това е работа на Европейската комисия. "Има оставащи неясноти, както със срока на прекратяването на санкциите, така и с допълнителните финансови санкции от страна на САЩ", предупреди Бареков.