Растежът на европейската икономика ще се забави повече от очакваното през тази и следващата година заради бежанската криза, обявиха от Брюксел.
Прогнозата на Европейската комисия е, че спадът на външната търговия с Китай ще навреди на европейската икономика, а междувременно мащабната бежанска криза отвлича вниманието на европейските политици от реализирането на така необходимите икономически реформи.
Липсата на единен адекватен отговор на потока от мигранти кара дори държави от ранга на Дания и Германия да затварят границите си със съседните държави. Това, според ЕК, заплашва да забави търговския трафик и да нанесе щети на трансграничния бизнес и представлява значителен икономически риск.
В Брюксел се опасяват, че широко обсъжданото ликвидиране на Шенген и това, че държавите вземат мерки, които застрашават постиженията на вътрешния пазар, ще имат разрушителен ефект върху растежа.
В Китай усилията на държавата да ребалансира икономиката без ниския клас производства излага на риск световните пазари. От друга страна има риск за по-нататъшно увеличение на лихвения процент в САЩ, което пък ще предизвика сътресения на финансовите пазари и още по-голям спад в цената на петрола.
Икономиката на САЩ се забавя. Но въпреки това растежът е по-висок от европейския – 2,4%. В Европа миналата година растежът е бил 1,9%, без прогноза за съществени изменения през тази. Очакваха се 2% растеж през 2017, но и там прогнозите са за забавяне.
Само преди седмица МВФ предупреди, че бежанската криза ще изправи Стария континент пред огромни икономически предизвикателства.
"Напливът на мигранти представлява едно от основните предизвикателства пред капацитета на европейския трудов пазар и тест за политическите системи", смятат от институцията.
МВФ отбеляза и че ако бежанците се интегрират може да има дългосрочни икономически ползи за Европа.
Прогнозите на фонда са, че броят на мигрантите в Европа може да достигне до 4 милиона души. Според данните по 1,3 милиона души на година ще си проправят път към Стария континент до 2017 година.
Именно въз основа на тези данни преди два дни МВР препоръча на европейките държави да започнат да интегрират по-бързо бежанците, като им намерят работа и по този начин да стимулират собствения си икономически растеж.
Още в първите няколко дни на годината над 31 000 мигранти са пристигнали в Европа по море. Това е 21 пъти повече в сравнение с първите дни на 2015 година, когато за 12 месеца Гърция достигнаха 853 650 чужденци.