Парите от емитирането на облигации за покриване на т.нар "заем на Милен Велчев"* ще бъдат само заплащания на главницата и последната лихва по сделката. Това съобщи пред журналисти вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, след като разговаря със сините лидери Мартин Димитров и Иван Костов.
От вчера, 6 юни, Дянков се среща с политическите сили в парламента, за да търси подкрепа за ратифициране на договора между България и частни банки по емитирането на облигации. Вицепремиерът се надява процедурите да бъдат задвижени още следващата седмица, ако до петък (8 юни) парламентът одобри документа, информира БТА.
"Ще вземем еврооблигация. Тя ще е точна на стойност, така че да изплати първата част на дълга на Милен Велчев, която в средата на януари следващата година изтича и последните лихви по тях. Ще вземем сумата от до 950 милиона евро – това е нашето предложение, което вече е минало през Министерския съвет, за да изплатим напълно този дълг", каза пред журналисти вицепремиерът Дянков, цитиран от Агенция "Фокус".
Помолен да коментира думите на Иван Костов, че вече е късно, той заяви: "Всеки месец, който по-рано бихме го направили, щеше да струва на държавния бюджет между 10 и 15 милиона лева. Когато си в опозиция, дълго си в опозиция, и винаги ще си в опозиция, всичко ти изглежда криво”.
Стъпката няма да увеличи външния ни дълг. Той ще остане същият като в началото на годината, защото не се използва за покриване на дефицита, информира министърът.
БСП никога няма да подкрепи нов заем, заяви депутатът от левицата и бивш министър на финансите Пламен Орешарски във връзка с намеренията на правителството. Той обясни, че е имало достъчно голям фискален резерв, който да покрие и емисията през 2015 г.
"След като този резерв е изхарчен, как да подкрепим заема. Властите трябва да отговорят защо няма
средства и да не ми говорят за старите задължения, защото започва вече четвърта година от тяхното управление", добави Орешарски. Депутатът от левицата посочи, че управляващите искат до края на тази седмицата договорът да бъде ратифициран, за да са свободни да емитират в първия благоприятен момент.
Страната ни е загубила около 1 млрд. лева заради сделката по превалутиране на външния дълг от долари в евро, извършено от правителството на НДСВ и ДПС. Това констатира в началото на 2011 г. финансовото министерство в доклад за ефектите от сделката.
Ако тя не е била извършена, България би изплатила по-евтино дълга, който е бил обект на замяната. В резултат на осъществената замяна на брейди облигации с глобални облигации е реализирана финансова загуба от около 1 млрд. лв.
_______________________________
* Сделката с външния дълг беше подготвена в края на 2001 и началото на 2002 година от тогавашния финансов министър Милен Велчев и заместника му Красимир Катев. Посредници по сделката станаха големи финансови къщи в Лондон. Сделката беше обявена и афиширана като изключително изгодна за България.
Според одобрените от парламента през март 2002 година параметри България емитира нови глобални облигации, деноминирани в евро и долари, с които заменя брейди-облигации за 1,327 млрд. долара. В резултат на трансформацията номиналът на дълга се намалява с 8-10% (около 125 млн. долара), а фискалният резерв се увеличава с около 130 млн. долара от освободено обезпечение.