С решение за приемане на нова тригодишна програма за финансова помощ за Гърция в размер на 158,6 млрд. евро и допълнителни мерки за стабилизиране на финансовата система на еврозоната снощи в Брюксел приключи извънредната среща на върха на страните от еврозоната, предават световните агенции.
Срещата прие решения, които ще позволят да се локализира гръцката финансова криза и няма да ѝ позволят да се пренесе в други страни, заяви на пресконференция президентът на ЕС Херман Ван Ромпой, по чиято инициатива беше организирана срещата.
"Това е правилният сигнал във важно време", заяви германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от ДПА.
В рамките на новата програма ЕС и МВФ съвместно ще предоставят на Гърция 109 млрд. евро. Други 37 млрд. ще дадат през следващите 3 години частните банки кредитори на Гърция, а изкупуването на гръцките облигации на вторичния пазар ще осигури допълнително още 12,6 млрд. евро. Така общият принос на частния сектор в новата програма за помощ за Гърция ще достигне 49,6 млрд. евро, или почти една трета от общия пакет.
За задължителното участие на частния капитал в усилията за стабилизиране на финансовата система на Гърция настояваше Германия, която предстои да направи най-голямата вноска сред страните от еврозоната в новата програма за помощ, отбелязва ИТАР-ТАСС. Все пка в своето изказване пред медиите председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу изрично уточни, че участието на частния сектор е "доброволно".
На срещата бяха разработени и утвърдени и редица инструменти за укрепването на финансовия пазар на еврозоната и Гърция. Беше решено да се повиши гъвкавостта на Европейския фонд за финансова стабилизация (ЕФФС) и му бяха дадени пълномощия за реализиране на програмата за подкрепа на страните от еврозоната, които изпитват повишени трудности.
Лидерите на 17-те страни от еврозоната се споразумяха новите условия за действие на ЕФФС спрямо Гърция да се разпространят също върху Португалия и Ирландия, които сега получават финансова помощ от ЕС и МВФ.
В заключителния документ на срещата се отбелязва, че страните от еврозоната "потвърждават своята привързаност към единната европейска валута и са готови да направят всичко за осигуряване на финансовата стабилност на цялата еврозона", допълва БТА.
Новата програма за финансова помощ за Гърция съдържа по-изгодни за страната условия в сравнение с първата, влязла в действие през май 2010 г., и трябва да съкрати дълговото бреме на Атина.
Гърция ще плати по-малко и ще има повече време да върне спасителните заеми на партньорите си от еврозоната, а Европейският фонд за финансова стабилност ще участва във финансирането на гръцки банки, се посочва в споразумението от срещата.
Падежът на заемите (от еврозоната) за Гърция ще бъде увеличен от сегашните 7,5 години на минимум 15 години, а лихвата ще падне от 5,5-6% на 3,5%, се отбелязва в документа.