Необходими са 499 млн. лева за справяне със свлачищата през следващите 5 години, ако искаме изцяло и кардинално да решим проблема . Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на кръгла маса за намаляване на риска от бедствия. Тя се позова на данни от БАН и посочи, че тази сума е включена в разчетите на Националната програма за превенция на свлачищата.
Бюджетът на МРРБ обаче е малко над милион лева за тази цел всяка година, псочи Павлова.
Липсата на канализация на много места е причина свлачищните процеси да се засилят, коментира регионалният министър и припомни, че у нас има регистрирани 2004 свлачища. Тя изрази надежда бюджетът на комисията по бедствия и аварии да бъде увеличен, защото сега средно е 70 милиона лева на година.
Около 4000 обекта са изградени в свлачищни райони, като преди това не е направена предварителна подготовка на терена, съобщи още Лиляна Павлова.
Част от постройките в свлачищните райони са вили с басейни. Вече има няколко, които са се срутили. Тези обекти нямат необходимите строителни книжа, а строителството им не е съгласувано с МРРБ.
Затова е инициирана промяна в Закона за устройството на територията, според която разрешителното за такива обекти ще трябва да минава и през министерството.
"Има конкретни предписания, които трябва да бъдат изпълнени първо от общините, след това от главните архитекти, след това от собствениците на жилищата, за да могат да се предотвратят кризи", заяви министър Павлова. Тя уточни, че санкциите за главните архитекти са административно-наказателни, включително и финансови, като съобщи, че размерът им ще е между 5 и 20 хил. лева. "Предложихме дори да са малко по-високи - до 40 хил. лева, но това беше оспорено, че са прекалено високи спрямо размера на заплатата на един главен архитект", обясни Павлова.