България може да разчита на 15 млрд. евро от европейските фондове по оперативни програми в следващия 7-годишен програмен период на ЕС, съобщи при откриване на конференцията "Новият програмен период 2014–2020 г." Мария Димитрова – директор на Централния координационен център на програмата към Министерския съвет.
В края на 2013 г. страната няма да изгуби пари по програми от досегашния програмен период, но все още рискови за усвояване са 2014 и 2015 г.,посочи Димитрова. За сметка на това страната ни ще е първата държава в ЕС, която ще финализира споразумението си за партньорство с ЕК през новия програмен период.
До дни Брюксел трябва да ни изпрати окончателно становище по изпратеното още през август проектоспоразумение от правителството. Много скоро ще започнат и официалните преговори с ЕК, на които ще бъдат договорени финансовите рамки на единайсет оперативни програми.
До края на тази година обаче Брюксел няма да може да одобри оперативните програми. Това ще стане най-рано през лятото на следващата година, прогнозира представителят на Европейската комисия в София Кирил Киряков.
Причината е, че още не са одобрени единните европейски регламенти, които да се прилагат от всички страни членки. Най-вероятно до края на годината Европарламентът и Съветът на ЕС ще успеят да го направят, за да стартира новият програмен период, посочи Киряков.
Едва след това ще започне дълга формална процедура по преговори с България по всички елементи на споразумението за партньорство и след това по всяка една от предложените оперативни програми, за което ще отидат минимум 6 месеца.
Още за следващия програмен период четете в Econ.bg.