В Бюджет 2014 ще се прекрати практиката всяка година да се добавя ресурс на всички ведомства, без да се следят резултатите от работата им, коментира финансовият министър Петър Чобанов след заседание на Министерския съвет.
Оптимизирането на разходите на министерствата и ведомствата позволява насочване на финансов ресурс за реализиране на публична инвестиционна програма, съобщи Чобанов.
Основната цел в бюджета за догодина е да се рестартира икономиката и да се ускори икономическият растеж, заяви Чобанов.
С проекта на Бюджет 2014 се реализира политика на стимулиране на икономическия растеж в средносрочен план и се променя наложеният през годините макроикономически модел – растежът да се задържа чрез фискалната политика.
Правителството ще заложи в бюджета за следващата година повече пари за образование.
Целта на бюджета е да стимулира и развие образованието като извън бюджета на просветното министерство ще бъдат отпуснати допълнително 100 милиона лева за повишаване качеството на образованието и подобряване на връзката му с пазара на труда, обясни финансовият министър.
По отношение на социалната политика приоритет през 2014 г ще бъде повишаването на ефективността на програмите, социалната защита на най-ниско доходните слоеве от населението.
В данъчната система управляващите предвиждат да се намали административната тежест и разходите за бизнеса и гражданите, да се стимулира икономическата и енергийната ефективност, околната среда и да се повишаване събираемостта на механизмите за обратно начисляване на ДДС.
Чобанов прогнозира, че ще има намаляване в бюджетите на министерствата за разходите за заплати, но все още не е ясно с колко. Реформата в здравния сектор също ще бъде приоритет за правителството през 2014 г. Първата стъпка ще бъде нова законова рамка и демонополизация на здравното осигуряване.
Предвижда се с част от здравноосигурителните приходи по бюджета на НЗОК да се формира ресурс, с който да започне изпълнението на приоритети в здравния сектор.
Осигурено е финансиране за усъвършенстване на функционирането на спешната медицинска помощ. Предвидени са и средства по линия на укрепване на човешкия капитал чрез увеличаване на заплащането на медицинския персонал.
Оптимизацията на администрацията също ще бъде приоритетна правителствена политика с новия бюджет. Водещите принципи при тази инициатива са свързани с фискалната дисциплина, ориентирането на политиките и разходите към резултатите и ползите, предоставяне на по-качествени услуги на по-ниска цена, по-стегната администрация.
Реформата ще бъде обвързана с поредица от конкретни стъпки, свързани с плавно преструктуриране на административните звена, съобразена със стратегията за оптимизацията на българската администрация. По съставянето на бюджета ще бъдат проведени консултации с бизнеса, синдикати и НПО-та, поясни Чобанов.
Той подчерта, че диалогът със синдикатите е непрекъснат, тъй като има заложени мерки за повишаване на минималната работна заплата и защита на пенсионерите.