Върховният административен съд (ВАС) отмени постановлението на Министерски съвет (МС) за увеличаване на минималната работна заплата през 2015 г. В края на миналата година от правителството одобриха нарастване на минималното трудово възнаграждение с 20 лв. от 1 януари на настоящата година до 360 лв. и с още толкова от 1 юли до 380 лв., пише Econ.bg.
От работодателски организации в страната обаче, включващи Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес (БСК) и Българска търговско-промишлена палата (БТПП), подадоха иск срещу постановлението на кабинета.
Техният мотив е, че правителството е взело решение за размера на минималната работна заплата, без да проведе задължителната по закон консултация с Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Според ВАС гласуваното увеличение на минималното трудово възнаграждение се отнася само за това на държавните служители, но не и за останалите заети в страната.
"Обстоятелството, че МС не е длъжен да се съобразява с изразеното становище на работодателските организации, не означава, че не трябва да спазва процедурата по приемането на подзаконовия нормативен акт, а тя не подлежи на разширено тълкуване от страна на издателя на акта, а се спазва стриктно така, както е предвидено от законодателя", се посочва в мотивите на ВАС.
Решението на съда може да бъде обжалвано в 14-дневен срок.