Световната икономика ще се засили. Това важи както за развитите икономики, така и за нововъзникващите, казва икономистът Нуриел Рубини, цитиран от CNBC. Според него ръстът ще е с около 1,9% на годишна база.
По думите му рисковете от свиване на еврозоната, ново прекратяване на работата на държавния апарат на САЩ, от борба за тавана на дълга и война между Израел и Иран, ще бъдат много по-малки през новата година. Според него повечето развити страни няма да успеят да достигнат истинския си потенциал през 2014 г., но са налице редица позитиви пред най-голямата световна икономика-САЩ, които включват революцията на шистовата енергия, подобрението на трудовия пазар и този на недвижимите имоти, както и връщането на производството обратно в страната.
Рубини очаква също така добро представяне от нововъзникващите пазари. През 2013 г. спад в цените на суровините и опасенията, че Федералният резерв на САЩ ще спре с изкупуването на държавни облигации, удариха здраво тези пазари, но икономистът предвижда по-бърз растеж през тази година в размер на около 5%.
Според него бързото възстановяване на развитите икономики ще засили вносът от нововъзникващите пазари, където средните класи ще потребяват повече стоки и услуги.
Въпреки че някои от развиващите се пазари ще останат уязвими, той вижда по-добро представяне от страните с по-малко макроикономически, политически и финансови слабости. Прогнозата се отнася за Южна Корея, Филипините, Полша, Чили, Колумбия, Перу, Мексико, Кения, Руанда и страните от Персийския залив, изнасящи петрол.
Вижте какво още Рубини очаква да се случи със световната икономика в Econ.bg.