Честото включване на климатиците в задушните летни месеци е довело до ръст в потреблението на електроенергия от началото на годината. На такова мнение са от Електроенергийния системен оператор (ЕСО), съобщава в. "Монитор".
Въпреки повишеното количество валежи през последните месеци, консумацията на електроенергия е скочила с 6% през първите 23 дни на месец юли в сравнение със същия период на миналата година. Тогава в страната са били изразходени 1,971 млрд. киловатчаса енергия, а през юли 2013 г. - потребената еленергия надхвърля 2 млрд. киловатчаса.
Данните на системния оператор показват още, че от началото на годината до 20 юли потреблението на ток в страната е скочило с 2,74% годишно до 20,744 млрд. киловатчаса. За същия период са произведени 25,278 млрд. киловатчаса, което е ръст с 15% в сравнение с първите седем месеца на миналата година.
Според ЕСО, износът расте от 1,778 млрд. до 4,534 млрд. киловатчаса. Това е нарастване от близо 155% и се обяснява с отпадането на добавките зелена и кафява енергия за експорта.
От ЕСО коментират още, че средната температура за 1-23 юли тази година е била 22,4 градуса, докато за същия период на миналата година тя е била 21,9 градуса. Или с 0,5 градуса по-висока. Това е и едно от обясненията за по-голямата консумация на електроенергия.
За разлика от вътрешното потребление при износа има драстична разлика между този и миналия юли. Отново за периода от 1 до 23 юли се отчита 152% ръст на годишна база. Общото количество електроенергия, продадено зад граница до средата на миналата седмица, е 757,2 хил. мегаватчаса при 300,6 хил. мегаватчаса за същия период на миналата година.
За разлика от потреблението, което не пада в хладното лято, производството на зелените централи бележи съществен спад ВЕИ-тата, вързани към мрежата високо напрежение, са произвели с 8,7% по-малко ток в сравнение с периода от 1 януари до 20 юли 2013 г. Спадът за зелените централи, присъединени към електроразпределителната мрежа, е 7%. Сумарно за периода ВЕИ у нас са произвели 1,472 млрд. киловатчаса.
Най-голямо намаление на производството обаче се отчита за водноелектрическите централи – с близо 22 на сто до 2,5 млрд. киловатчаса. С почти същия процент е нараснало производството на базовите централи – АЕЦ "Козлодуй" и тецове. За въпросния период те са генерирали 21,303 млрд. киловатчаса.