Големи български фирми се връщат в страната ни с подписани споразумения за сътрудничество с алжирски партньори за реализация на конкретни бизнес планове. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на церемония по закриването на 20-та сесия на Смесения българо-алжирски комитет за икономическо, научно и техническо сътрудничество в Алжир.
България е подписала с Алжир споразумения в сфери от взаимен интерес – туризъм, информационни технологии, селско стопанство и спорт, обясни министър Стойнев.
Двамата съпредседатели Драгомир Стойнев и Хосин Несиб – министър на водните ресурси на Алжир, дадоха висока оценка на провелите се сесия и бизнес форум, които са отлична основа за бъдещото партньорство между България и Алжир, съобщават от пресслужбата на икономическото министерство.
"Алжирската страна потвърди интереса си към трансфер на технологии, обмяна на опит и науни изследвания от България в сферата на земеделието и информационните технологии. Започваме да преговаряме за износ на български продукти с висока добавена стойност за Алжир”, каза още министър Стойнев.
С подписването на споразумение в сферата на туризма ще увеличим значително туристопотока между приятелските ни страни, каза още министър Стойнев.
Той допълни още, че ще се разгледа възможността за възобновяване на директна въздушна линия между България и Алжир.
Споразумението в сектор туризъм предвижда още двете страни да си сътрудничат при активното промотиране на възможностите за туризъм. Държавите ще работят по съвместни проекти, става ясно от текстовете на подписания документ.
"България е добре позиционирана туристическа дестинация в световен план и сме готови да предоставим опита си на Алжир”, заяви икономическият министър. Той потвърди, че ще се разкрие търговско представителство на България в Алжир.
"По този начин държавата заявява своята ангажираност да подпомогне българския бизнес при реализацията му на алжирския пазар”, каза още Стойнев. По неговите думи това е част от реформата на службите по търговско-икономически на България, която правителството е започнало. С нея трябва да бъде постигната висока степен на икономизиране на външната политика на страната ни.
Стана още ясно, че български фирми могат да се включат в мащабната програма на алжирската страна за изграждане на 2 милиона жилища през следващите пет години.
Стойнев подчерта и значението на паралелно провелия се българо-алжирски бизнес форум. Той увери алжирската страна, че българските компании разполагат с високо квалифицирани кадри, богат международен опит и предлагат конкурентни цени.
В рамките на 20-та сесия бе подписано и споразумение в областта на селското стопанство за разработването на работна програма за обмен на научни и технологични изследвания и обучение на специалисти.
България освен това може да предостави експерти при изработването на концепции за изграждане на индустриални паркове в Алжир.
Двете страни ще си сътрудничат и в областта на морското образование и сухопътния транспорт чрез обмен на добри практики.
България и Алжир потвърдиха сътрудничество и в сфери като търговия, инвестиции, индустрия, малки и средни предприятия, водни ресурси, околна среда, здравеопазване, образование, култура и други. Следващото 21-во заседание на Смесения българо-алжирски комитет за икономическо, научно и техническо сътрудничество ще се проведе в България.