Европейските банки могат да се окажат сред големите потърпевши от излизането на Гърция от еврозоната. Според експерти, цитирани от Bloomberg, банките повишават капиталовите буфери, отписват "токсичните" гръцки активи и използват заеми от Европейската централна банка (ЕЦБ).
Но все пак несигурността, която ще настъпи, едва ли може да бъде лесно преодоляна. Една от първите заплахи е масовото изтегляне на депозитите.
Статистически данни показват, че за миналата година банките в Германия, Франция и Великобритания са получили заявки за прекратяване на депозитите от Италия, Испания, Португалия и Ирландия в размер на 1,19 трилиона евро.
Само през миналата седмица гърците са изтеглили над 700 млн. евро от банките, показа статистиката на централната банка в южната ни съседка.
След това, излизането на Гърция от валутния съюз ще разклати сериозно доверието в единната валута, обясняват анализатори и допълват, че след това вероятно ще последва изхвърлянето на Испания, Италия, а дори и на Франция.
Следващата заплаха е девалвацията. Излизането на Гърция от еврозоната веднага ще намали стойността на националната валута. Така много хора и компании ще се окажат неспособни да посрещнат разходите си и съответно – да обслужат задълженията към банките.