Трябва да намерим начин да финансираме тютюнопроизводителите въпреки политиката на Европейския съюз. Това заяви земеделският министър Димитър пред TV7. Според него този сектор у нас няма алтернатива, а на световния пазар в момента има голямо търсене.
Министърът посочи, че в тютюнопроизводството у нас са ангажирани близо 200 000 души.
"Проблемът е, че тези хора нямат друга алтернатива. Тютюн се отглежда на най-неплодородните земи. Трябва да подпомагаме това производство. Търсенето на тютюна е голямо", каза Греков.
Той даде пример с Китай, като посочи, че страната изкупувала неограничени количества от суровината.
По думите му въпреки политиката на ЕС да не се финансира производството на тютюн, държави като Италия, Гърция, Турция, Унгария, Полша и Португалия обаче намират начин да осигурят средства за производството на суровината.
Министърът посочи, един от приоритетите на управляваното от него ведомство е стимулирането на малкия производител.
По думите му целта е отделният производител да получава до 150 000 евро, за да се насърчават т. нар. "първи декари". Той обясни, че субсидиите формират голяма част от стойността на продукцията, но в различните региони обаче условията са различни. Част от средствата ще бъдат насочени към изоставащите отрасли. Досега размерът им е бил 3,5% от общата сума. През 2014 ще се увеличат до 6,5%, а целта е да достигнат до 13%.