Гръцкият парламент прие бюджета на страната за 2013 г.
Бюджетът, който бе приет със 167 гласа "за" и 128 "против", предвиждащ строги икономии, но е главен фактор за отпускането от международните кредитори на поредния спасителен заем от 31,5 млрд. евро, без който страната би фалирала.
Законопроектът предвижда значително съкращаване на разходите и увеличаване на данъците през следващите две години. По-рано през седмицата пък бе приет план за бюджетни съкращения от 13,5 млрд. евро, което бе съпроводено от масово недоволство като през изминалата седмица страната бе блокирана от вълнà от стачки.
Сега премиерът Андонис Самарас обеща, че това са последните мерки за икономии, които гърците ще трябва да изтърпят. По думите му Атина ще получи спасителния транш през декември.
Анализатори коментират, че това е най-рестриктивният бюджет в историята на Гърция.
На този фон се очаква във вторник (13 ноевмри) страната да пусне на търг държавни ценни книжа за 3,125 млрд. евро. Търгът се отнася за лихвени ценни книжа с четириседмичен срок на стойност 2,125 млрд. евро и ценни книжа с тримесечен срок в размер на 1 млрд. евро.
Гърция, която е лишена от достъп до пазарите за дългосрочно рефинансиране от зимата на 2010 година, емитира два пъти месечно краткосрочни облигации, за да допълни заемите от ЕС и МВФ, припомня БТА.
По-късно днес пък се очаква Еврогрупата да обсъди конкретните параметри по отпускането на заема от 31,5 млрд. евро за Атина. Финансовите министри на страните от еврозоната се събират на заседание в Брюксел, на което което се очаква Гърция да е централна тема.
Въпреки че Атина очаква днес да види политическа подкрепа за рестриктивните мерки в бюджета си за 2013 г. обаче, германският финансов министър Волфганг Шойбле даде признаци, че е малко вероятно на срещата да се вземе решение по въпроса за отпускането на новия транш.