Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) съобщи за констатирани общо 2690 нарушения, направени от трите енергийни дружества "ЧЕЗ разпределение България" АД, "ЕВН България електроразпределение" ЕАД и "Енерго-про мрежи" АД.
Такива са били резултатите след проведения 4-месечен одит на компаниите, потвърди председателят на институцията Боян Боев.
Към установените нарушения се включват декларирането на по-ниски разходи за технологични загуби, необосновани комисионни и необосновани разходи за консултантски услуги. Наред с това има доказателства за неспазване и заобикаляне на разпоредбите на Закона за обществените поръчки от страна на дружествата.
Проверката се е извършила съвместно между експерти на държавната комисия и външни такива. Резултатите от одитите са постъпили в ДЕКВР на 12 май. "Докладите обхванаха цялостната дейност, бе анализирана информация от техническа, юридическа и икономическа гледна точка”, обясни Боев.
Той добави още, че държавната комисия е взела решение за извършването на проверките след хилядите жалби на недоволни клиенти на трите енергийни компании.
За пет години от "ЕВН" са спестили 216 млн. лв., сочат данните след проверките на ДКЕВР. Тази сума не е била отразена в данните за печалбата на дружеството.
"Дружеството е имало необходимост от много по-малък размер на средствата за покриване на технологичните загуби в сравнение с утвърдените от ДКЕВР, което е довело до допълнително спестяване на средства", обясни Боян Боев.
По неговите думи завишените декларирани разходи са довели до понижаване на счетоводната печалба и в резултат размерът на платените корпоративни данъци e бил занижен.
Данните за чешката компания "ЧЕЗ" показват, че те са получили 44 млн. лв. повече приходи над утвърдените. Административните разходи там, заедно с тези за общо предназначение, са завишени с 414 млн. лв. Тази сума надхвърля три пъти утвърдените параметри от ДКЕВР. Спестените допълнително средства на компанията възлизат на 172 млн. лв.
Приходите на "Енерго-Про" от 2008 до 2012 година са със 108 млн. лева повече от утвърдените, като допълнителното спестяване за компанията е 16 млн. лв. Това не е било декларирано, а административните разходи и разходите за общо предназначение са били увеличени със 162 млн. лв.
Председателят на ДКЕВР Боян Боев изрази желанието си в най-кратък срок данните да бъдат качени на сайта на институцията.