4,3 млрд. лева ръст на облагаемите данъчни основи отчитат от Националната агенция по приходите (НАП) за месеците април, май и юни 2012 година, сравнено със същото тримесечие за 2011 година.
Това каза говорителят на НАП Росен Бъчваров, който представи, как работи системата за дистанционна връзка между касовите апарати и агенцията.
За второто тримесемие на миналата година миналата година общата сума по данъчните декларации с ДДС е била 40,8 млрд. лева, а за тази година те вече са 45,1 млрд. лева.
От НАП подчертаха, че този ръст се дължи на въвеждането на дистанционната система, тъй като това са трите месеца след като тя влезе в употреба.
В системата са свързани 320 хил. касови апарата, а от данъчната агенция могат да следят търговските обекти дистанционно и по всяко време.
"С тази система можем да идентифицираме компаниите с нелогично данъчно поведение", посочи Росен Бъчваров.
Към днешна дата има точно 2 хил. компании, които са идентифицирани като рискови и избягващи да плащат данъци, уточни той.
Основният критерий, по който данъчните разпознават съмнителните обекти, е оборотът. Бъчваров даде пример с няколко заведения по морето, които отчитат нелогично нисък среднодневен, седмичен и месечен оборот. Сред тях са ресторант в Слънчев бряг със среднодневен оборот от 19 лева и във Варна - от 16 лева. Дискотека във Велико Търново пък е отчела за периода 1 май - 1 юни по 269 лева оборот на ден.
Говорителят на НАП поясни, че всички тези обекти ще бъдат проверени на място още в рамките на днешния ден.
Рисковите компании са концентрирани основно в големите областни градове, заяви Бъчваров. Преобладаващата част от тях са заведения за хранене и магазини за продажба на храни.
Търговията на дребно е на първо място като рискова дейност, спрямо изпълнението на данъчните си задължения. Строителството се класира на второ място, а търговията на едро - на трето.
Бъчваров подчерта, че колкото по-голям е един бизнес, толкова по-коректен е той по отношение на данъците. Най-рискови са малките търговци, поясни той.