От 1 април до 15 май 2012 година млекопроизводителите, които притежават индивидуални квоти за директни продажби и доставки, както и одобрените изкупвачи, трябва да подадат годишните си декларации. Документи ще се приемат и след изтичане на установения срок, но със санкции, които се изчисляват на база броя на дните закъснение, съобщават от ДФ "Земеделие".
Годишните декларации ще се подават в Областните дирекции (ОД) на ДФ "Земеделие”, отдел "Прилагане мерки и схеми за подпомагане” по адресна регистрация за физически лица и по адрес на търговска регистрация за юридически лица. Документите се подават лично от бенефициента или от упълномощено от него лице, притежаващо валидно, нотариално заверено изрично пълномощно за подаване на декларацията.
От 1 април започва и шестата за България квотна година. С началото й отново се отваря приемът на заявления за превръщане на индивидуална квота за директни продажби в индивидуална квота за доставки и обратно. Това се отнася само за свободната, нереализирана квота, а новите количества ще важат за 2012/2013 квотна година.
България е задължена да прилага схемата "Млечни квоти” като част от общото регулиране на производството на краве мляко и млечни продукти на територията на Европейския съюз. Главната цел на схемата е да намали дисбаланса между търсенето и предлагането на мляко и млечни продукти на пазара и последващото свръхпроизводство. Схемата ще продължи да се прилага в България до 1 април 2015 година.