Цените на хранителните стоки ще продължават да са високи, а поскъпването на храните ще е нещо често виждано в следващото десетилетие, показва доклад на Организацията за прехрана и земеделие на ООН (ФАО) и на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитиран от АФП.
Въпреки че до края на годината цените на хранителните продукти и в частност на пшеницата най-вероятно ще паднат леко, то до 2020 г. ФАО и ОИСР очакват до 20% поскъпване за зърнените храни и до 30% поскъпване за месото. В частност предвижданията сочат 15% увеличение на цената на ориза до 2020 г., 20% за царевицата, слънчогледовото олио и захарта, 30% за пилешкото месо и 50% за маслото.
Интересна е обаче главната причина за тази прогноза – според експертите за това поскъпване основната вина е на прекалено променливото развитие на свитите пазари, а не толкова на спекулата.
Анализаторите предричат още, че по-високите цени на енергията и ограниченото количество земеделска земя плюс по-трудния достъп до водни ресурси ще намалят и растежа на добива на различните земеделски култури. Същевременно обаче демографският бум в Китай и Индия ще засилва в геометрична прогресия търсенето на храни.
Като проценти ОИСР и ФАО очакват производството на селскостопански продукти през това десетилетие да се увеличава с 1,7% годишно. През миналото десетилетие увеличението беше от 2,6%.
До 2020 г. се очаква 13% от произведената в света пшеница, 15% от слънчогледовото олио и 30% от захарната тръстика да отиват за производството на биогорива.