15 милиарда лева ще получат българските фермери за 6 години в периода от 2014 до 2020 г. Това обяви министърът на земеделието и храните Димитър Греков, който участва в дискусия за новите европрограми в сферата на земеделието.
Министърът уточни, че 10,4 млрд. лева от общата сума ще бъдат раздадени под формата на преки плащания за обработваема земя. Тази помощ се получава от земеделци, които обработват поне 10 дка ниви. Парите са двойно повече от отделените за сегашния програмен период (2007 - 2013 г.).
Други 4,6 млрд. лева трябва да бъдат разпределени по новата Програма за развитие на селските райони.
През септември средствата за България по тази програма бяха увеличени с 400 млн. лева спрямо първоначалните разчети на ЕК. Основните приоритети по новата програма са напояване, животновъдство, зеленчукопроизводство и трайни насаждения.
През новия програмен период e възможно да нарасне и субсидията за млади фермери. Като пример Греков посочи от 25 000 евро на до 50 000 евро. При това положение ще се увеличи и срокът за изпълнение на бизнес плановете на тези земеделци - от сегашните 5 години на до 12 години. Парите ще се получават на два транша, както и сега, предаде в. "24 часа".
Допълнители субсидии ще има за памук и протеинови кулкутури като боб и соя.
Според Димитър Греков чрез инвестиции в сектори като бубарството и пчеларството пък ще се създадат нови работни места.
Министърът каза още, че към българския биомед има голям интерес от Китай, въпреки че те самите са производител.
По-рано министърът на земеделието и храните съобщи, че има опасност България да загуби 278 млн. лв. от европарите за земеделие. Причината била, както забавеното разплащане до момента, така и липсата на подготвени кадри в общините, които да усвояват пари по проекти.