През периода януари - юли 2011 г. износът на България за трети страни се е увеличил с 35.1% спрямо съответния период на предходната година и надвишава 8.6 млрд. лева, показаха данните на Националния статистически институт (НСИ).
Основните търговски партньори на страната са Турция, Сърбия, Русия, Македония и Китай. Те формират 47.1% от износа ни към трети страни.
Значителен ръст записва износът за ЮАР и Канада. Спад обаче има по отношение на износа на български стоки за Сирия, Сингапур, Перу, Индонезия, Обединените арабски емирства, Албания, Виетнам и Сърбия.
Данните само за юли 2011 г. показват, че износът за трети страни нараства с 32.7% спрямо същия месец на предходната година и надвишава 1.3 млрд. лева.
Вносът на България от трети страни за първите седем месеца на 2011 г. се е увеличил с 24.2% спрямо съответния период на предходната година и възлиза на 10.5 млрд. лева (по цени CIF).
Най-голям ръст бележи вносът от Казахстан, Обединените арабски емирства, ЮАР, Република Корея и Сингапур. Най-голямо намаление се наблюдава при вноса от Перу, Египет и Виетнам.
През юли 2011 г. вносът на България от трети страни се увеличава с 6.6% спрямо същия месец на предходната година и надвишава 1.5 млрд. лева.
Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с трети страни за периода януари - юли 2011 г. е отрицателно и достига 1.9 млрд. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и възлиза на 1.35 млрд. лева.
Данните за юли 2011 г. показват, че външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) с трети страни е отрицателно, в размер на 141.6 млн. лева.
Износът на България за трети страни, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през първите седем месеца на 2011 г. в сравнение със същия период на предходната година се е увеличил в преобладаващата част от секторите.
Най-голям ръст е отбелязан в секторите "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход”, "Минерални горива, масла и подобни продукти”, и "Необработени сурови материали, негодни за консумация (изкл. горивата)”. Спад се наблюдава при износа от сектор "Разнообразни готови продукти, н.д.”.
При вноса от трети страни най-голям ръст е отчетен в сектор "Химични вещества и продукти”, а най-нисък - в сектор "Необработени сурови материали, негодни за консумация (изкл. горивата)”.
iNews.bg припомня, че статистиката публикува информация за търговията между България и останалите държави в ЕС. Ето какво показват обединените данни за търговския баланс на страната за първите седем месеца на годината:
През периода януари - юли 2011 г. са изнесени стоки общо за 22.4 млрд. лв и спрямо съответния период на предходната година износът се е увеличил с 36.9%.
През юли 2011 г. общият износ възлиза на 3.6 млрд. лв. и нараства с 21.1% спрямо същия месец на предходната година.
През периода януари - юли 2011 г. в страната са внесени стоки общо за 24.8 млрд. лв (по цени CIF), или с 21.8% повече спрямо същия период на предходната година.
През юли 2011 г. общият внос се увеличава с 12.7% спрямо същия месец на предходната година и достига 3.7 млрд. лева.
Общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно през периода януари - юли 2011 г. и възлиза на 2362.1 млн. лв., което е с 1.6 млрд. лв по-малко от салдото за първите седем месеца на 2010 година. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и възлиза на 1.15 млрд. лева.
През юли 2011 г. общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно и възлиза на 89.8 млн. лева. По цени FOB/FOB салдото е положително и достига 99.2 млн. лева.