"Размразяването на проекта "Белене" ще се случи едва, ако получим задоволяваща страната ни оферта. Няма да отменяме решението на Министерски съвет и на Народното събрание за стартиране на проекта "Белене”, a ще започнем преговори с инвеститора”. Това заяви икономическият министър Делян Добрев след заседанието на икономическата комисия, цитиран от Агенция "Фокус".
Има инвеститор за проекта АЕЦ "Белене”. За да водим преговори с него, трябва Народното събрание да ни даде мандат, обясни Добрев.
Мандатът за преговори трябва да бъде даден с определени ограничения: да не се обвързваме с държавни или корпоративни гаранции; да не се обвързваме с дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията; този инвеститор да покрие до момента направените разходи от НЕК по проекта, за да придобие и активите и пасивите; трябва да гарантира ядрения риск и съответно разходите за извеждане от експлоатация на ядрена централа, обясни министърът.
Подновяването на преговорите с частния инвеститор за АЕЦ "Белене” не означава, че няма да се прави парламентарна комисия за проекта, за да покажем истината на обществото за това как са сключвани тези договори и споразумения, категоричен беше Добрев.
Той обясни, че правителството никога не е било против проекта "Белене". Той е прекратен, защото държавата е нямала средства да го реализира.
Има редица централи по целия свят, включително и в САЩ, които са 100% частни. Това не е феномен, който ще се случи за първи път в България, обясни икономическият министър.
Правителството очевидно схвана, че загуби обществения дебат по темата "Белене” и въобще по темата енергетика, затова реши да направи предварително известни неща, които още не са готови за публичен анонс, заяви депутатът от БСП и бивш министър на икономиката Румен Овчаров. "Правителството ни предложи една сценка, едно лековато сценарийче. Министърът не знае за какво сме се събрали, инвеститорите нещо представят, но и те не знаят какво представят, едните народни представители викат "Браво”, а другите - "Ама, чакайте, на какво "браво”? ”, обясни ситуацията той.
Според Овчаров, случилото се днес в парламентарната икономическа комисия е показало три неща: "Първо, проектът е икономически изгоден, иначе нямаше да дойде чуждестранен инвеститор. Второ, пазар за електроенергията има и след като идва инвеститор, който иска да даде пари, той ще трябва да я продава някъде. Трето, очевидно финансиране за този проект без каквито и да е държавни гаранции или средства също има”.
Разликата е, че досега проектът е бил български, а сега е американски, обясни депутатът. България става територия, на която една чужда държава използва площадката, за да направи атомна електроцентрала. Проектът вече не е с държавно участие и той не може да бъде използван за поддържане на сравнително ниска цена за битовите потребители.
По-рано днес стана ясно, че американският консорциум Globul Power Consortium проявява интерес към "Белене".