Никакви тайни договорки не са правени по проекта "Южен поток". Параметрите са приети при ратифицирането на споразумението от Народното събрание. Това заяви министърът на икономиката енергетиката и туризма Делян Добрев при изслушване в икономическата комисия в парламента, информира агенция "Фокус”.
Окончателното инвестиционно решение не е подписване на договор, а протокол от акционерите, че решават да минат на следващата стъпка – проектиране, ОВОС и вземане на разрешение за строеж, поясни Добрев. Въпросът дали достъп до тръбата ще имат трети страни ще бъде обсъден на ниво ЕК, добави той.
Икономическият министър заяви, че в понеделник миналата седмица се е провела среща с еврокомисар Йотингер, на която са участвали представители на България и на още 6 държави, участващи в проекта "Южен поток”. "Южен газов коридор е приоритет за нас, защото той ще диверсифицира доставките на газ за България и за ЕС”, заяви министърът.
Добрев припомни, че проектът "Южен поток” е стартирал със споразумение с Русия, подписано на 18 януари през 2008 г. През ноември 2010 г. са подписани споразумения с акционерите. Впоследствие са оптимизирани вариантите на трасето, което преминава през България. Входна точка на газопровода на българска територия е Провадия, а изходна точка е в района на Връшка чука на българо-сръбската граница.
До 30% е финансовото участие на "Газпром” в проекта. Добрев обясни, че за всеки етап от проекта ще бъде избрана финансираща институция.
Има два варианта за трасе през българска територия, в първия вариант обща стойност за изграждане е 3 308 650 000 евро, а във втория вариант цената е 3 323 890 000 евро. Избран е първия вариант, който е по-евтин, а и трасето е по-удачно, уточни икономическият министър.
"Нито държавата, нито Български енергиен холдинг (БЕХ) ще поемат някакви гаранции по проекта "Южен поток”, което доста красноречиво показва ангажиментите на другите страни". Това каза от своя страна изпълнителният директор на БЕХ Михаил Андонов.
Друг резултат от проекта е, че при започване на строителството на газопровода в България всички фирми, които бъдат избрани с откритите процедури, ще трябва да се регистрират в България, и това означава, че те ще си плащат ДДС-то, което ще се получи по сделките. Те ще си плащат и корпоративния данък, както и осигуровките на работниците”, заяви Андонов. "Гарантирам, че няма да има влошаване на резултатите на "Булгартрансгаз”, добави той.
538 км е общата дължина на трасето на газопровода на територията на България, обясни Валентин Станчев – управител на консорциума, който ще проектира газопровода "Южен поток” у нас. Трасето започва на 2 км южно от Варна. Голяма част от него се състои от две тръби, защото на територията на България дебита на газа е значително по-голям и се налага около 75% от трасето да се дублира с втора тръба, за да се осигури по-голяма пропускателна възможност”, обясни Станчев.
По трасето ще има три компресорни станции – първата е непосредствено след излизането на газопровода от морето, втората ще е между Попово и Велико Търново, третата ще е в близост до границата със Сърбия. На морския бряг ще има и терминал за приемане и измервания на газа. В близост до Провадия се предвижда да бъде създадена втора точка за захранване на българската национална преносна мрежа с природен газ и транзитната мрежа. От "Южен поток” ще се отдели част от газа за нуждите на националната газопреносна мрежа и количества към Гърция, Турция и Македония, обясни Станчев.
По-рано днес стана ясно, че ще подпишем договора за "Южен поток" в петък.