България е единствената държава в ЕС, която отбелязва спад по дългосрочния си лихвен процент за четвърти пореден месец, съобщава Министерството на финансите (МФ).
Според публикувания на 11 ноември от Европейската централна банка (ЕЦБ) хармонизиран дългосрочен лихвен процент на България, основан на доходността по десетгодишните държавни облигации, понижението е от 0,12% - от 5,39% до 5,27% през периода юни–октомври 2011 година. По данни на ЕЦБ девет държави-членки на Европейския съюз имат по-висока стойност на показателя от българския дългосрочен лихвен процент, а две страни са с лихвен процент, близък до българския. Само при още три държави от ЕС се наблюдава намаление на лихвения процент, но спрямо предходния отчетен период.
Резултатите от проведения на 21 ноември аукцион за продажба на седемгодишната облигация, емитирана през 2010 година, показват тенденцията на трайното стабилизиране на дългосрочна дългова динамика на България. За одобрения обем от 50 млн. лева беше регистрирана доходност от 4,23% при 4,40% при предходното преотваряне на емисията през септември тази година. Най-високата доходност по тази емисия е 6,09%. Постигнатата доходност по емисията е по-добра от стойността на текущата доходност на деноминираните в евро еврооблигации със сходен остатъчен матуритет на Унгария (7,96%) и Турция (4,86%).
Резултатът от анализа на инвеститорската база сочи, че освен банките, които са придобили 43,10% от общия одобрен номинал, засилен интерес се наблюдава и от институционалните инвеститори - пенсионни фондове (35,13%), застрахователни и животозастрахователни дружества (11,90%) и други инвеститори (9,87%).