Българските митници имат напредък в борбата с контрабандата, от две години насам вършат добра работа, но има още много какво да се желае. Това заяви по БНР ръководителят на Генерална дирекция "Данъчно облагане и митнически съюз" на Европейската комисия. Стивън Куест. Мисия на данъчната дирекция на ЕК пристига днес у нас, за да помага на администрацията в българското министерство на финансите и други институции по някои от данъчните теми, които България трябва да придвижи напред по време на ротационното си председателство на Съвета на ЕС догодина.
"Ще работим това председателство да бъде успешно и съм уверен, че то ще протече добре", коментира Куест. И допълни, че редица въпроси ще бъдат в дневния ред следващата година, включително мащабната реформа на корпоративното данъчно облагане, предложена от ЕК на правителствата в ЕС.
"Това предложение е в интерес на бизнеса и гражданите, защото ще ни помогне да се борим с данъчните измами и улеснява работата на бизнеса в единния пазар. България има добри шансове да помогне да напредъка по това законодателно предложение. Страните-членки ревностно пазят своя данъчен суверенитет, което ние дълбоко уважаваме. В същото време в съюз от все още 28 държави, ако искаш да си данъчно суверенен, трябва да работиш и с останалите партньори, защото има много трансгранични операции и измами, които минават границите на една държава. Опитваме се да намерим баланса между запазване на суверенното право на държавите - сами да определят размера на данъчните ставки, но в същото време да им помогнем с решаването на трансгранични проблеми като например ДДС измамите. Те не могат да бъдат предотвратени без съвместна работа между страните-членки.
Разликата в събираемостта на ДДС е сериозен проблем за ЕС. Причината е в доста сложното и остаряло законодателство", каза Куест.
Той съобщи, че ЕК ще предложи опростен и модерен ДДС режим., който ще помогне на държавите да събират повече приходи в бюджета. Измамите с ДДС в Европейски съюз се оценяват на 50 млрд. евро годишно, посочи експертът. По думите му голяма част от тази криминална дейност се улеснява от пропуски в законодателството, които трябва да бъдат затворени.
Според Куест в България несъответствието при събираемостта на ДДС е същото като в останалите страни от ЕС. Той обаче изрази съмнение, че българските митнически служби са "доста успешни", но все пак отчете, че имат напредък в борбата срещу контрабандата.
"От 2013 до 2015 виждаме подобряване на резултатите при залавянето на фалшиви стоки. За 2015 г. са конфискувани 1,3 милиона броя (фалшиви стоки). Разбира се, има още какво да се желае, но аз мисля, че българските митници вършат добра работа и играят важна роля в борбата с международната контрабанда на наркотици. 1 тон бяха заловени по-миналата година", каза Куест.
Припомняме, че бившият премиер Бойко Борисов многократно е изтъквал високата ефективност на митниците през последните две години в борбата им срещу контрабандата и високите приходи от нея.