България ще получи допълнителна европейска подкрепа за млечния сектор в размер на 6 млн. евро. Средствата трябва да покрият щетите на производителите от руското експортно ембарго и отпадането на квотите за изкупуване на суровината от 1 януари 2015 г. Целият финансов пакет, който страните-членки ще си разпределят, е в размер на 420 млн. евро.
Това беше решено по време на неформалното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Люксембург, на който присъства и българският агроминистър Десислава Танева.
Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
"При това решение на Комисията и при това разпределение интересът на България е значително по-добре защитен. Но тези средства със сигурност по никакъв начин не могат да компенсират изцяло загубите, които фермерите претърпяха", коментира Танева пред "Фокус".
След което припомни: "Това е и резултат от нашето искане, започнало още от месец декември 2014 г., когато за нас беше абсолютно сигурно, че сектор "Мляко” се намира в криза”, заяви тя. И посочи, че страната ни е настоявала за 6 млн. евро. Това са 1,4% от общия пакет, при условие, че България произвежда едва 0,6% от млякото в ЕС".
Припомняме, че именно България внесе в Европейската още в края на миналата година пакет от ефективни мерки за покриване на загубите на стопаните заради експортното ембарго. Русия го наложи преди година, след което го удължи, като реципрочна санкция заради ограниченията на ЕС срещу нея.
,,Изключително важен е фактът, че средствата не са от бюджета за кризи, а е допълнителен ресурс, който трябва да подкрепи незабавно фермерите. Оценяваме, че част от предложенията , които направихме още през декември миналата година, когато поставихме въпроса с кризата в млечния сектор, ги виждаме отразени в пакета", заяви Танева пред Съвета на министрите.
Тя настоя пълния размер на средствата да може да се изплати авансово на стопаните още след 16 октомври, а не след 1 декември, както е предвидено. Отстъпката да се позволи на фермерите, получаващи обвързаната подкрепа за животновъдство, при които са минали всички проверки.
Министърът съобщи на министрите, че от 1 септември 2015 г. България има наложена пълна забрана от Русия за износ на растителни продукти. "За нас в дългосрочен план е много важно веднага да се започнат разговори между ЕС и Русия за отпадане на ембаргото. Колкото по-дълго продължават санкциите, толкова по-трудно фермерите ни ще могат да възстановят позициите си на изгубените пазари", подчерта тя.