ЕК няма да спира евросредствата за земеделие

Програмата за селските райони няма да бъде замразена, потвърдиха от Брюксел

по статията работи: Симеон Досев | 09.06.2014 | 09:10

Няма опасност плащанията по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) да бъдат прекратени, както се случи това с парите за екология и регионално развитие. Информацията е била потвърдена от представители на Европейската комисия, информира вестник "Стандарт".

От дирекцията по селскостопанска политика към ЕК съобщават, че трудности, свързани с проекти на общините по ПРСР, се разглеждат по нормалните процедури, следващи одита на комисията. Те са все още в ход. След като бъде получена допълнителната информация от страна на българските власти, придвижването на искането на страната за възстановяване на средствата ще бъде финализирано в близките дни. Общо спиране на европейските средства по програмата няма, казват още от Комисията.

Проблемът, за който се споменава в отговора на ЕК, касае сума от около 400 млн. евро. Одит в ДФ "Земеделие" е установил, че има нарушения при отпускането на авансови плащания за общински проекти и създаването на гаранционен фонд по програмата. Страната ни обаче оспорва сумата и според зам.-министъра на земеделието Явор Гечев имаме всички основания да вярваме, че санкцията ще бъде сериозно намалена или дори отменена.

От Министерството на земеделието и храните (МЗХ) също потвърждават, че официална кореспонденция, в която да се споменава спиране на средствата, няма.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


12 malko kretenche 09.06.2014 | 13:44
Ако спрат и тези пари вече наистина трябва МНОГО сериозно да се замислим, какво правим!! Комунягите си ни водят към сигурна гибел!
11 Katy Russeva 09.06.2014 | 13:40
Добре е, че тези пари няма да бъдат спрени, тъй като могат да помогнат много на някои райони в страната да се съживят.
10 mitko velev 09.06.2014 | 13:28
Това сега е една положителна и радостна новина, дано наистина ЕК не евросредствата за земеделие.
9 Lady Blossom 09.06.2014 | 13:07
"Проблемът, за който се споменава в отговора на ЕК, касае сума от около 400 млн. евро. Одит в ДФ "Земеделие" е установил, че има нарушения при отпускането на авансови плащания за общински проекти и създаването на гаранционен фонд по програмата." - Фодн Земеделие е доста съмнителна стурктура, а как точно се отпускат там парите е още по-съмнително. НЯма да е зле да му се направи пълн одит и проверка на кадрите.
8 Фанка Василева 09.06.2014 | 12:46
Много проблеми с тези програми и плащанията, до кога, няма ли най-накрая или един път всичко да бъде наред? Какво прави това правителство?
7 ваня иванова 09.06.2014 | 11:58
Остана и парите за земеделие да спрат, защото малко пари по програми загубихме.
6 Софи Марсо 09.06.2014 | 11:37
Незабаван Оставка!! Не може това да продължава повече така, по половината важни и значими програми НИ СПИРАТ парите, в пряк конфликт сме с ЕС и законодателството, заради проруския Южен Поток - до кога ще търпим това?!
5 Никол Георгиева 09.06.2014 | 10:39
То оставаше и тези средства да спре и от никъде нямаше да има за хората. Надявам се тази година всички ще получат и няма да са малки сумите.
4 работната пчела 09.06.2014 | 10:28
това е добре, поне за земеделието да не мислим.
3 visoko naprejenie 09.06.2014 | 09:53
това е добре, но ако и хората не злоупотребяват ще е още по-добре.
2 трендафил въжарски 09.06.2014 | 09:21
браво, това е една чудесна новина
1 Пламена Недялкова 09.06.2014 | 09:12
Ако ги спрат ще е много лошо ... дано да не го направят наистина

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.