Европейската комисия препоръчва изваждането на България от процедурата за прекомерен бюджетен дефицит. Това обяви на специална пресконференция председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу.
Страната ни има бюджетен дефицит в размер на 2,1% от брутния вътрешен продукт, докато лимитът, определен от ЕК, е 3 на сто от БВП.
Освен България, препоръка за изваждане от процедурата има и по отношение на Германия. За Унгария ЕК съветва да няма блокиране на средства по Кохезионния фонд – мярка, която Брюксел предложи в началото на годината заради прекомерен бюджетен дефицит на страната. Оттогава обаче Будапеща има напредък, твърди Барозу.
Направихме проверка на бюджетното състояние на всяка 27 държави-членки, каза още председателят на ЕК. Анализът е в размер на 1500 страници, като това включва и препоръките ни, обясни Барозу.
Според португалския политик 12 държави дават признаци на макроикономически дисбаланс. Трябва да се обърне значение на безработицата, особено на младежката безработица, каза Барозу.
За всяка страна-членка по анализа на ЕК има конкретни препоръки. При публичните финанси има подобрение в целия ЕС, по-конкретно по отношение на адаптиране на нивата на разходи спрямо свършената работа (производителността), сподели Барозу.
Според него всички страни-членки са взели на сериозно препоръките на ЕК от миналите години. Средният публичен дефицит в ЕС намалява спрямо миналата година, като държавите-членки взимат мерки, похвали всички Барозу.