През новия програмен период 2014-2020 г. България ще разчита на 15 млрд. лв. от ЕС за развитие на земеделието и селските райони. Едната добра новина за хората и бизнеса на село е, че парите са с 600 млн. евро повече, отколкото в предишните седем години. Другата е, че се предвижда по-справедливо разпределяне на агросубсидиите, като подкрепата ще бъде насочена основно към малките и средните производители.
Това пък означава, че се слага край на досегашната практика европарите и държавните дотации да се изливат единствено в зърнопроизводството. При този подход шепа едри земевладелци успяха за кратко време да станат агромилионери, докато останалите селскостопански браншове губят, неполучавайки подкрепа. Множеството малки и средни фермери – животновъди, зеленчукопроизводители, млеко и месопреработватели и всички останали сектори трябваше да оцелеят на конкуренцията в ЕС, без да получат нито евроцент.
В Брюксел очевидно са отчели негативните ефекти от тази практика, след като обявиха нов подход в Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС, насочвайки приоритетно една трета от ресурса към малките стопанства, като намаляват подкрепата за големите. Иначе и през следващите седем години производителите ще получават субсидии отново по две направления - по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) и по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) от земеделските фондове на Съюза.
10,4 млрд. лева от общо 15-те милиарда, които се отпускат на страната, са предназначени за директни плащания по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП), което е двойно повече в сравнение с изтеклия програмен период. През 2019 г. се предвижда средните плащания да достигнат минималното ниво на подпомагане от 196 евро на хектар за фермерите в цялата общност. В момента субсидиите за нашите фермери са два пъти по-малки от тези в страните-донори, но до 2020 г. постепенно ще нарастват, докато за старите членки на ЕС ще намаляват.
Какво ще е разпределението на евросредства, повече за общата селскостопанска политика и ще има ли помощи за тютюнопроизводителите и малките фермери четете в Econ.bg.