Гърция няма да получи следващия транш от 8 млрд. евро по първия спасителен пакет за страната преди да проведе референдума за одобрение на споразумението с ЕС за преструктуриране на дълга си. Това стана ясно след извънредна среща в Кан преди официалното събиране на лидерите на Г-20, предаде CTV.
"Същността на този референдум е дали Гърция всъщност иска да остане в еврозоната и да има глас в нея”, коментира германският канцлер Ангела Меркел след снощната си среща с гръцкия премиер Георгиос Папандреу и френския президент Никола Саркози. Не е тайна, че лидерите на двете най-мощни европейски икономики бяха крайно разочаровани от решението за референдум, което поставя много неизвестни пред спасението на еврозоната и на Гърция.
След извънредната среща в Кан премиерът на Гърция Георгиос Папандреу отново заяви твърдото си намерение да бъде проведен референдум, като вероятно това ще се случи на 4 декември (неделя), съобщи In.gr. Министър-председателят е убеден, че допитването до народа за оставане на Гърция в еврозоната или не ще получи положителен отговор, но отказа да формулира как точно ще звучи въпросът на самия референдум.
"Вярвам, че гърците са способни да вземат правилните решения", заяви Папандреу и допълни, че решенията носят със себе си и отговорности, които ще променят бъдещето на сегашното и на бъдещите поколения.
Междувременно министърът на финансите Евангелос Венизелос се обяви срещу допитване до народа дали страната трябва или не да остане в еврозоната. "Членството на Гърция в еврозоната е историческо постижение за страната, което не може да зависи от резултатите от референдум", подчерта Венизелос.
При пристигането си в Кан, където днес (03.11.11) започва срещата на Г-20, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу призова Гърция да прояви разум и да заложи на "национално и политическо обединение" по въпроса с преструктурирането на дълга. Без помощния пакет на ЕС и МВФ, гръцките граждани ще пострадат много повече икономически, като никой не може да каже докъде биха стигнали нещата, смята Барозу.