След повече от 12 часа преговори министрите на финансите на страните от еврозоната постигнаха рано тази сутрин споразумение да предоставят на Гърция заеми за още 130 млрд. евро, за да я спасят от фалит.
С този заем ЕС вече е отделил общо 386 млрд. евро, за да подпомогне икономиките на Гърция, Ирландия и Португалия, става ясно от официалното изявление на Eurogroup.
Споразумението предвижда намаляване на гръцкия публичен дълг до 120,5% от БВП до 2020 г. Това е почти максимумът, който Международният валутен фонд и страните от еврозоната искаха. В момента гръцкият публичен дълг е на ниво 160% от БВП.
Освен това частните кредитори на Гърция опрощават 53,5% от доходността (лихвата) по гръцкия дълг, който държат под формата на облигации.
Европа обаче няма да се задоволи само с приетите реформи - ЕК и Европейският съвет ще засилят мониторинга по отношение на изпълнението на обещаното от Атина. Създава се специална сметка, която ще бъде контролирана от Брюксел и от която ще се отпускат средствата за реформите в Гърция. Освен това Атина вече счита за "абсолютен приоритет" изплащането на задълженията си.
Лукас Пападимос, министър-председателят на Гърция, определи като "историческо” постигнатото споразумение за спасяване на страната. Гръцкият премиер посочи, че трябва незабавно да се пристъпи към реализирането на програмата, която предвижда по-нататъшното кредитиране на страната и овладяването на дълговете ѝ.
Веднага след новината еврото се покачи до стойност от 1,3293 спрямо долара.