За четвърта поредна година годишните отчети на ЕС получиха заверка от външни одитори - Европейската сметна палата, съобщиха от Европейската комисия (ЕК). Общият процент грешки по отношение на разходите на ЕС е под 4 на сто.
Това на практика означава, че преобладаващата част от общата сума на извършените плащания през миналата година не е засегната от количествено измерими грешки.
Докладът на одиторите показа, че резултатите в политиките, управлявани пряко от Комисията, продължават да се подобряват. Процентът грешки в области като научните изследвания, външната помощ, развитието и разширяването непрекъснато намалява. Стабилна е ситуацията в земеделието, с равнище на грешки близо до прага, определен от Европейската сметна палата.
Преките плащания към земеделските стопанства, които възлязоха на 39,7 млрд. евро, не са засегнати от съществени грешки.
Лек ръст спрямо 2009 г. има процентът грешки в областта на политиката на сближаване, при която държавите-членки пряко управляват проекти за повишаване на конкурентоспособността и растежа в региони из цяла Европа. Този ръст се дължи на факта, че по много програми, започнати през предходни години, трябваше да бъдат извършени плащания през 2010 г.
Процентът грешки при политиката на сближаване все още е далеч под равнищата, отчетени от 2006 г. до 2008 г. благодарение на общото подобрение на превантивните и коригиращи мерки и на по-строгите разпоредби в рамката за управление и контрол през настоящия програмен период.
Грешките обаче не означават, че средствата от ЕС са изгубени, разхитени или засегнати от измами. Когато Европейската сметна палата определя процент грешки, това означава, че не е следвало да се изплащат средства поради това, че проектът не е отговарял на всички условия, за да получи финансова помощ от ЕС, или защото някаква грешка е допусната при процедура, свързана с проекта.
Например е възможно правилата за възлагане на обществени поръчки да не са били правилно прилагани, или пък може да са допуснати грешки при изчисляването на разходите. В случай, че бъдат допуснати грешки, са въведени механизми за откриването и коригирането им, като Комисията взема всички необходими мерки, за да се защити бюджетът на ЕС или парите на данъкоплатците.
След публикуването на годишния доклад на Европейската сметна палата, Съветът ще предостави на Европейския парламент препоръка за това дали Комисията да бъде освободена от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета.
Въз основа на тази препоръка, през май 2012 г. Европейският парламент ще гласува резолюция относно освобождаването от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета за 2010 г.