В България добивът от крава е около 4000 литра мляко годишно. За сравнение в Швеция една крава дава два пъти повече мляко годишно, отчита анализ на Евростат за млечната продукция в ЕС. Сред причините за по-лошите резултати на млекодайните животни у нас е по-бавното развитие на сектора и по-малките стада.
От анализа на европейската статистическа служба става ясно, че основните производители на мляко в ЕС са Германия и Франция, които заедно с още четири страни - Великобритания, Холандия, Италия и Полша, които формират около 70% от производството на мляко в ЕС. През 2011 г. в ЕС е имало около 86 млн. говеда, като млечните крави са били половината от тази бройка, сочи европейската статистика.
За 2001 г. Евростат отчита наличието на общо 94 млн. говеда, или спадът в европейски мащаб е бил с 8-10% за последните десетина години. В България през 2001 г. е имало около 640 000 глави говеда, а през 2011 г. техният брой е намалял до 560 000 броя, сочат данните на Евростат.
Най-значителен спад в броя на говедата е регистриран в Румъния - минус 32%, и в Словакия - минус 25%. Най-голям брой млечни крави има във Франция - около 19 милиона, и в Германия - около 12 милиона, информира БТА.
Следват Великобритания, Италия и Полша. Най-малкият производител на мляко в ЕС е Малта с около 6000 млечни крави. От данните в анализа става ясно още, че в ЕС е имало около 6000 млекопреработвателни предприятия, които са обработвали около 150 млн. тона мляко годишно.
Броят на фермерите, които отглеждат млечни крави, варира значително в рамките на ЕС.
Най-ниска концентрация на млечни крави в едно стопанство е отчетена в Румъния - средно 3 крави в стопанство, и в България - средно 5 крави в стопанство.
Най-висока концентрация на крави в едно стопанство е отчетена в Дания - средно 140 крави в стопанство, Великобритания - средно 120 крави, и Кипър - средно 111 крави в стопанство.