Европейската комисия (ЕК) инвестира в научноизследователски проект за разработване на нови показатели за идентифициране на системните рискове за „системите за ранно предупреждение“, с помощта на които правителствата и банкерите ще бъдат предупреждавани възможно най-рано за задаващи се финансови кризи. Така те ще могат и да предприемат навременни действия за предотвратяване на разпространяването на тези кризи.
Изследователи от университети в Италия, Испания, Швейцария и Великобритания, заедно с експерти от Yahoo! и Европейската централна банка (ЕЦБ), ще направят проучване по какъв начин сложните, силно взаимосвързани цифрови системи за обмен на информация и за извършване на транзакции допринасят за наличието на системен риск във финансовите институции.
Днешните финансови институции са свързани помежду си в сложна мрежа от компютърни системи за извършване на финансови транзакции. В такава силно взаимосвързана система, ако дадена финансова институция фалира, съществува опасност от появата на така наречения „ефект на доминото”, при който проблемите се разпространяват и в други институции, дори и такива, които са финансово стабилни.
Една от причините, поради които сериозните последствия от неотдавнашната финансова криза не бяха достатъчно точно предвидени, беше, че експертите не разполагаха с подходящи инструменти и достатъчно информация, за да могат да преценят в каква степен секторът е зависим от тези сложни взаимодействия.
Целта на проекта „Предсказване на финансови кризи“ е политиците да придобият по-ясна представа относно начините, по които банковите системи, фондовите пазари и кредитните потоци са свързани помежду си.
Разработените по време на изследванията концептуални инструменти и софтуер биха могли да бъдат използвани за създаването на системи за ранно предупреждение, които ще дадат възможност за предприемане на действия за стабилизиране на финансовите пазари, когато това е необходимо.