Европейските граждани са все по-оптимистично настроени относно перспективите за икономиката и все повече хора твърдят, че най-лошата част от кризата е зад нас.
Това сочат данните от "Стандартен Евробарометър" от пролетта на 2011 г. — проучване на общественото мнение, което се провежда в рамките на Европейския съюз два пъти годишно, съобщават от Европейската комисия (ЕК).
43% от европейските граждани смятат, че отражението на кризата върху пазара на труда вече е достигнало своята най-висока точка. Това е един процентен пункт повече, отколкото в предишното проучване през есента на 2010 г. и 15 процентни пункта повече, отколкото през пролетта на 2009 г.
Европейските граждани все по-силно желаят да видят действия на равнище ЕС и засилено европейско сътрудничество, за да се преодолее кризата и да се избегнат бъдещи проблеми. Почти 8 от всеки 10 европейски граждани смятат, че засилената координация на икономическата политика между държавите-членки на ЕС ще бъде ефективно средство за справяне с икономическата криза.
И докато общата тенденция на ЕС е положителна, все още има известен скептицизъм в някои държави, които продължават да се сблъскват с рецесия и растяща безработица. Съществуват различия между "по-оптимистичните" и "по-песимистичните" държави. По-голямата част от държавите-членки, особено Дания (68%), Естония (64%) и Австрия (62%), смятат, че отражението на икономическата криза върху пазара на труда вече е достигнало своята най-висока точка. Противоположното мнение се изразява в държави, които се борят с кризата, като Португалия (80%) и Гърция (78%).
Европейските граждани продължават широко да подкрепят идеята "да бъдем по-силни, като работим заедно" - 79% (+2 процентни пункта от есента на 2010 г.) са в подкрепа на "една по-силна координация на икономическата политика между всички държави-членки на ЕС", 78% (+3) подкрепят "по-строг контрол от страна на ЕС при използването на публични средства за спасяване на банките и финансовите институции", 78% (+3) смятат, че "по-силната координация на икономическата и финансовата политика между страните от еврозоната" ще бъде ефективна, 77% (+2) подкрепят по-строг контрол от страна на ЕС на дейности на големи финансови групи" и 73% (+2) смятат, че "засилването на ролята на ЕС в регулирането на финансовите услуги" ще доведе до резултати.
Европейските граждани също продължават да считат ЕС за най-ефективния участник в преодоляването на последиците от икономическата криза, който заема позиция пред националните правителства (вж. приложението). ЕС продължава да бъде на първо място (22%, -1), следван от националните правителства (20%, без промяна). Г-20 (14%, -2) отстъпва третото място на Международния валутен фонд (15%, без промяна). Според проучването на Евробарометър от пролетта на 2010 г. за трети пореден път САЩ (7%, +1) остава назад в класацията след международните организации.
Обществена подкрепа за стратегията "Европа 2020"
Що се отнася до стратегията "Европа 2020", в която се определят поредица от инициативи за повишаване на растежа и създаване на работни места, европейските граждани оцениха всички седем инициативи като "важни".
Най-голяма бе подкрепата за "подпомагане на бедните и намиращите се в състояние на социално изключване, като им се предостави възможност да участват активно в обществото" (79%, +3), "модернизиране на работните пазари с цел повишаване на нивата на трудова заетост"(79%, +3) и "подкрепа за икономика, при която се използват по-малко природни ресурси и се отделят по-малко парникови газове" (76%, +3).
По-голямата част от европейските граждани смятат, че целите на стратегията "Европа 2020" — насърчаване на иновациите и повишаване на конкурентоспособността — са реалистични и могат да бъдат постигнати.
И накрая, по-голямата част от европейците са оптимистично настроени за бъдещето и твърдят, че стратегията "Европа 2020" насочва ЕС в правилната посока: 46% (без промяна). Те споделят мнението, че "ЕС се движи в правилната посока за излизане от кризата и за справяне с новите предизвикателства в световен мащаб." Това мнение се споделя поне от 46% от интервюираните в 21 от 27-те държави-членки.