Представители на гражданското движение срещу проучването и добива на шистов газ в България настояха за активност от страна на политическите партии и граждански сдружения по темата, пише econ.bg.
Други акценти на проведената в пресцентъра на БТА пресконференция днес бяха текущата ситуация в страната и по-специално в района на село Рогозина, както и липсата на достъп до информация по проблема.
Актуалността на темата е породена от въпросителните около безопасността на технологията както за населението, така и за околната среда. Множество експерти и граждански организации, както и еко-активисти наблягат на все още относително непознатия способ за добив на шистов газ, който не е проучен достатъчно добре.
На пресконференцията представителите на сдружението засегнаха въпроса за достъпа на информация относно темата, който не е наличен въпреки обещанията от страна на премиера Борисов. Изявено бе и разочарование от липсата на позиция на българските партии, като Георги Керезов oт гражданското движение настоя за задължително партийно мнение относно проблема. За да не бъде обвинено движението в политизиране на темата, Керезов наблегна на това, че мнение е искано от всички политически партии, както и граждански сдружения без изключение. Към недоволството на ръководителите на дискусията бе прибавен и фактът, че не е имало налични представители на гиганта Chevron в Разград. Американската компания е носител на правата за проучване и добив на шистов газ в районите на Нови Пазар и Варна.
В хода на дискусията бяха уточнени разликите между двете понятия - "добив" и "проучване" на шистов газ, като друг член на движението - Мариана Христова, наблегна на факта, че и в двата случая е нужен хидравличен удар. Именно хидравличният удар е проблемното звено в цялата технология поради вкарването на потенциално вредни химикали в подпочвените води, допълни Христова и постави знак за равенство между двата термина. Тя уточни и че се очаква да бъдат инсталирани около 20 000 сонди на Chevron, като по предварителна информация една на всеки 20 сонди е с налични технически проблеми.
Друг акцент от пресконференцията, освен липсата на достъп до информация и неспазеното обещание на премиера Борисов, беше ситуацията в района на Рогозина. Ръководителите казаха, че информация е отказана и в този случай, като официално е обявено разрешение за добив на газ. Въпреки това по техни наблюдения при извършен оглед на място площта е предназначена за добив на шистов газ и като такава също е застрашаваща екологичния баланс в района. Притежател на концесията за Рогозина е фирмата "Русгеоком БГ" АД. Седемте участници в пресконференцията уточниха, че сондата все още е в хоризонтално положение, тоест е неактивна, но терените са обработени и липсва информация относно текущото положение в района на селото.
Ръководителите споменаха и мораториума над добива на шистов газ във Франция, както и текущата ситуация по темата в Полша и добавиха, че няма да спрат активността си по въпроса, както и ще продължат да настояват за информираност.