Има достатъчно количество горива по базите и бензиностанциите, няма проблем с доставките, затова няма причина да се иска дерогация за руския петрол заради конфликта в Близкия изток. Това каза председателят на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев в "Денят на живо" по NOVA NEWS.
"Иран е около 4% от световния добив на петрол и по-голямата част отива в Китай заради санкциите, наложени от САЩ. Тези количества могат да бъдат наваксани. И ОПЕК може да повиши производството, и Русия също, а и други държави. Въпросът е, ако Ормузкият пролив бъде затворен, тогава можем да очакваме по-сериозни сътресения на цените, тъй като оттам минава 30% от добива по света. Но много анализатори твърдят, че чисто военно, Иран не може да направи това", обясни експертът. И допълни, че в момента никой няма интерес да се стигне до подобна ситуация.
Бенчев каза, че резултатът от изборите за президент в САЩ също ще бъде важен за пазара.
"Възможно е да останем без бензин от 1 март. В момента законодателството е такова, че ще ни бъде много трудно да доставим бензинови горива, смесени с биоетанол", каза Бенчев. И допълни, че глобите за складовете и бензиностанциите, които предлагат чист бензин без биоетанол, са много високи.
Бенчев изрази надежда, че скоро ще можем да плащаме зареждането на гориво на бензиностанции с помощта на електронен портфейл.
Експертът посочи, че в бъдеще ще се върви към нови биогорива, като например хидрогенираните масла, но заради високите цени ще има нужда от подкрепата на държавата. Той поясни, че се продължава с изграждането на зарядни станции за електромобили. "Зеленият преход трябва да се случи, но на разумна цена. Затова трябва да има преходни горива, като пропан-бутан", каза още Бенчев. И посочи, че ще се стараят потребителите да получават преходни горива, биогорива, рециклирани горива – от пластмаса или от използвани масла.
"Водим разговори и със Столична община, за да могат автомобилите с газови уредби да влизат в центъра в нискоемисионните зони", подчерта още експертът.