Само за година безконтактните плащания в България са отчели сериозен ръст. Общият оборот от тях се е увеличил с близо 80% през 2014 г. за разлика от предходната, а самите трансакции – с 31%. Броят на терминалите у нас, позволяващи такъв тип плащане, се е увеличил до 13 хил., показват данните на Visa Eвропа, представени на пресконференция на тема: "Бъдещето на електронните разплащания".
Изчисленията за миналата година сочат, че все повече нашенци предпочитат да пазаруват чрез ПОС терминали. Трансакциите от тях са в рамките на почти 37,5 млн. или с 25 на сто повече от отчетените през 2013 г.
Междувременно в България популярност набира и възможността за извършване на плащания през мобилните телефони. Статистиката показва, че най-много подобна услуга използват потребителите на операционната система Android, като техният дял е 68 на сто. След тях се нареждат тези, ползващи Apple (с 18 на сто) и тези с Windows Mobile (с 12 на сто).
"У нас средно 70% от плащанията се извършват в брой, което разкрива едно голямо поле за навлизането на дигиталните плащания", обясни Красимира Райчева, която е мениджър във Visa Европа за България. "На пазара в България значително нараства броят на картите, но тяхната употреба не е достатъчно честа", допълни тя.
Според Райчева като причина българите да предпочитат плащането в кеш може да се посочи високият таван за разплащанията в брой. В нашата страна той е 7500 евро, докато в Румъния, например, е малко над 1000 евро, а в някои държави ограничението е още по-голямо – до 300 евро.
"Броят на банкоматите в България е над средния в Европа. Заедно с това клоновете на банките са два пъти повече, отколкото в съседните държави", обяснява Александър Георгиев, който е председател на борда на Visa България.
На въпрос кой ще се възползва най-много от готвеното от Европейската комисия (ЕК)намаляване на таксите при теглене на пари в брой, Георгиев посочи, че те ще бъдат най-изгодни за големите търговци. От европейската институция искат тези такси да бъдат намалени до 0,2% от стойността на теглената сума.
"От подобно ограничение ще бъдат облагодетелствани големите търговци. Причината е, че когато техните клиенти плащат чрез ПОС терминали, таксата към банката се поема не от тях, а от търговеца", обяснява експертът.
Източник: Econ.bg