Задава се невиждано от години поскъпване на топлата вода и тока за бита и бизнеса. Причината ще е в очертаващия се сериозен скок на цената на природния газ. От 1 парил "Булгаргаз" настоява Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да му позволи да продава синьото гориво с 30% по-скъпо от сега. Подобни движения на тарифите в посока нагоре в българската енергетика не е имало от повече от 5 години.
При това положение увеличението на тарифите на топлофикациите и ЕРП-тата ще е неизбежно. Не е изключено цената на парното и топлата вода да се вдигне още на 1 април заедно с тази на газа. Според нормативната уредба КЕВР има право да коригира тарифите на топлофикациите, когато тази на синьото гориво се променя с 5 или повече процента, което условие по всяка вероятност ще е налице. Според председателя на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев 30 на сто скок на цената на газа ще означава с около 20% по-скъпо парно и топла вода.
"При положение че разходите за природен газ в топлофикационните дружества са от порядъка на 60-70% от общите, това означава поне с 18-20 на сто промяна нагоре на цените на топлинната енергия и съответно на комбинираната електрическа", обясни той пред БНР. Което означава, че КЕВР ще трявба да вдигне и цената на тока от когенерациите на топлофикациите. Или поне тези, които са на газ, т.е. болшинството.
Скокът на тази цена няма да се отрази веднага на битовите потребители, което обаче не важи за бизнеса. За фирмите увеличението ще влезе в сила веднага, тък като те купуват ток на свободния пазар, а ел.енергията от когенерациите се продава и там.
Битовите клиенти ще получат още 3 месеца преди увеличението да засегне и тях. Причината е, че тарифите на ЕРП-тата се променят само на 1 юли. По всяка вероятност увеличението на цените на тока, което се задава за средата на годината, ще засегне поне една от ценообразуващите компоненти на крайната тарифа – т.нар. Такса "Задължения към обществото". Но не е изключено да повлияеи и на цената на самия ток, който ще потребяваме от юли натам.
"Тъй като цената на електроенергията, която ще се произвежда от топлофикациите, влиза в тази такса, това значи през тази цена влияние върху крайната цена за потребителите, дори и тези, които не ползват услугите на "Топлофикация", отбеляза председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски.
Големите предприятия у нас също са притеснени от евентуалното поскъпване на газа, а след това и на тока, тъй като са зависими сериозно и от двата вида енергия. "Индустрията няма да е конкурентна при скок на газа от 30 на сто”, каза председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стамено. Той допълни, че за тези заводи това ще бъде буквално шоково поскъпване. Ще бъде и много трудно за преодоляване и ще навреди много на конкурентоспособността на българския бизнес, а индустрията в България работи основно за износ. "Това със сигурност ще влоши картината на нашите продажби”, категоричен е Стаменов.