Плащания на работниците от ВМЗ от държавния бюджет няма да има и те могат да получат някакви пари, едва след като заводът се приватизира. Това каза в Пловдив министърът на финансите Симеон Дянков, цитиран от БТА.
"Досега държавата е давала с години, но не е това начинът, и аз като финансов министър няма да допусна да продължим тази мъчителна агония", допълни той.
Дянков припомни, че процедура за приватизация от година вече е намалена на три месеца. Според него и това е дълъг срок предвид на заведените от кредитори дела за несъстоятелност на завода.
ВМЗ има над 80 кредитори и само на НАП дължи 60 млн. лв., обясни министърът, като добави, че на този етап приходната агенция няма да подава иск.
Той изрази надежда, че синдикатите ще разберат, че сега е моментът да се запази производството с една част от работниците, а за съкратените ще бъде осигурена алтернативна работа.
Проблемите на ВМЗ не са от днес, а следствие от лошо управление през последните 20 години. Това посочиха от икономическото министерство по повод твърдения на БСП, че ВМЗ-Сопот е бил в най-добро състояние по време на Тройната коалиция.
"ВМЗ-Сопот е управляван некомпетентно през последните 20 години и днешното му състояние е следствие от това. В тези години дружеството неизменно е работило на загуба, като тя достига най-големи размери през 2008 г. – именно в периода на управление на Тройната коалиция. При смяната на правителството през 2009 г. ВМЗ е оставено без нито един договор и с огромни задължения към НАП", отбелязват от МИЕТ.
От ведомството отчитат, че най-доброто бъдеще за ВМЗ е оздравяване на компанията и бързо обявяване на нова приватизационна процедура.
От КНСБ настояват продажбата на ВМЗ да се осъществи при съгласувани със синдикатите социални клаузи и неустойки, ако те не бъдат изпълнени.