Днес започва приемът на документи за кандидатстване по проекта "Енергийно обновяване на българските домове". Това съобщи Десислава Йорданова - директор на дирекция "Жилищна политика" в регионалното министерство, цитирана от БТА.
По проекта, който е пилотен за страната, ще бъдат обновени минимум 170-200 сгради. От реновиране се нуждаят общо 720 000 жилища у нас.
За реализация на начинанието е осигурено съфинансиране от публичен ресурс в размер на 50%, което е най-високото в Европа. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ възлиза на 50 млн. лева. Ще бъдат обхванати многофамилни жилищни сгради в 36 градски центрове, чието проектиране е започнало преди 26 април 1999 г. Освен дограма, ще бъде подменена и топлинната изолация на външни стени, покриви и др., ремонтирани вътрешните инсталации и т.н.
До финансиране ще бъдат допуснати само конструктивно устойчиви сгради. Специалисти ще направят техническо обследване на блоковете, ще изготвят технически паспорт и енергиен одит на сградите, одобрени за включване в проекта. При условие, че жилищният блок се нуждае от конструктивно укрепване, то е изцяло за сметка на собственика, предупреди Йорданова.
Извършеното досега саниране на многофамилни жилищни сгради от техните собственици, което отговаря на минимално изискуемия енергиен клас, ще бъде запазено, увери заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Вложените средства от гражданите ще бъдат приспаднати от размера на дължимия дял за съфинансиране на съответния собственик.
Ресурс от 13 млн. лева ще бъде използван в подкрепа на собствениците за осигуряване при необходимост на нисколихвени заеми или банкови гаранции, уточни Деница Николова - ръководител на Управляващия орган на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013г. Очаква се размерът на кредита да варира от 1 000 лева до 5 000 лева за жилище, като делът на собственика ще бъде фиксиран в зависимост от обновяването на всеки апартамент.
Лихвата ще се определя от основния лихвен процент на БНБ плюс 6,5 процетни пункта. Погасяването на заема е разсрочено за десет години с 6-месечен гратисен период. Предвижда се в рамките на тази половин година сградата да бъде финализирана съобразно показателите за постигане на енергийна ефективност. Очаква се след реновирането сметките да се намалят и кредитът да се издължи в рамките на спестения ресурс.
Голяма част от общините са поели ангажимент приоритетно да благоустрояват прилежащи части на сградите, обновени по проекта за енергийна ефективност. От данък "Сгради" за период от 3 г. до 10 г. могат да бъдат освободени собствениците на онези обновени домове, които постигнат минимално изискуемия енергиен клас.
В процеса на реализация на проекта ще бъде стимулирано участието на местните фирми в обществените поръчки. При избор на фирма изпълнител, както и в строителния цикъл и приемането на завършените ремонти, ще участва определен от Общото събрание представител на собствениците.
Чрез проекта за първи път публичен европейски и национален ресурс ще достигне директно до дома на българина, заяви Нанков.