От днес (16 август) започва строителството на газовата връзка на България с Румъния, която ще дава възможност за доставка на газ от Източна и Централна Европа, съобщава БТА.
По думите на министър-председателя Бойко Борисов вече е направена първата реална стъпка към диверсификация на снабдяването на страната ни с природен газ.
Новината бе съобщена от премиера при първата копка за изграждането на междусистемна газова връзка България - Румъния. Целта му е страна ни да не попада повече в ситуации без газоснабдяване.
"Аз съм благодарен на новия министър на икономиката, че не загуби толкова години да се мотае в изграждането на тези връзки", похвали Борисов работата на Делян Добрев.
Газовият тръбопровод ще преминава под дъното на река Дунав. Това ще стане по нов метод, който за първи път се изпълнява у нас на толкова голям участък, разкри изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" ЕАД Кирил Темелков.
Преходът на газовата връзка ще е по т.нар. "дигитално насочено хоризонтално сондиране". Благодарение на него тръбата няма да бъде разположена върху дъното на реката, а ще преминава на 2-3 метра отдолу.
По думите на Темелков това ще допринесе за пълното запазване на флората и фауната, като същевременно няма да създава пречки на корабоплаването.
Работата по газовия тръбопровод ще може да се осъществява безпроблемно и през зимата, тъй като не зависи от новото на река Дунав. Началото на дейността ще бъде дадено през октомври, когато строителството ще стартира от двата бряга на реката.
То ще се изпълнява от строителен консорциум от румънски и българска фирми. Изборът е бил направен след обществена поръчка по румънското законодателство и според европейската директива, увери Темелков.
До края на 2012 г. или началото на 2013 г. пък ще започне строителството на газова връзка с Гърция, обяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Трасето на тръбопровода за втечнен природен газ от Гърция: Комотини - Хасково - Стара Загора, ще е с дължина 180 км. 150 км от тях ще се намират на българска територия. От икономическото министерство твърдят, че очакваният капацитет ще е до 5 млрд. куб. м на година.
Според Добрев вече се работи активно за подобна връзка със Сърбия, а самото изграждане ще започне през 2013 г.
Той подчерта, че със строителството на интерконектора с Румъния, което започна в България днес от Русе, в критични моменти ще може да се покрива 50% от консумацията на природен газ у нас.