До момента има четири анализа, които доказват че проекта АЕЦ "Белене" е безсмислен от икономическа гледна точка. Това заяви председателят на УС на Института за пазарна икономика и ръководител на екипа, който следеше и анализираше проекта АЕЦ "Белене" Красен Станчев пред БНР.
Според него няма отговор на няколко въпроса – необходима ли е такава централа, кой ще купува тока от нея и какво ще става с отработеното ядрено гориво и защо трябва поколения да стопанисват някаква централа, от която никой няма нужда. По българския закон, който не беше спазен при предишните две правителства, работата, свързана с обосновка на атомни централи е работа на правителството, коментира икономистът.
"Преди седмица мнозинството в парламента се гласеше да състави комисия, която да разследва поръчките и договора за АЕЦ "Белене", сега изведнъж министърът на икономиката води някакви хора в парламента. Очевидно това, което се случва чисто политически е, че правителството бяга от отговорност", смята Станев.
Според него десет минути в интернет са достатъчни, за да за да се разбере, че т.нар. кандидат купувач няма някакъв опит в тази област и никога не е имал. "Защо трябва да се водят преговори с такъв кандидат не ми е много ясно, при положение, че не е свършена домашната работа на правителството – да оцени енергийния баланс, да види дали има нужда и да прецени дали да се строят ядрени мощности", каза икономистът.
Начинът, по който се формулират условията за водене на преговори, тези седем изисквания към евентуалния кандидат, са доста противоречиви, добави той. Според Станчев сновното в тях е, че се поставят такива условия, на които никой не може да отговори. "Тогава за какво става дума? Става дума за хаос, който се отразява много зле на съществуващите мощности и възможности на българската енергетика. Хаосът ще продължава, но в крайна сметка ще се окаже, че това не е подходящия инвеститор, защото няма никакви референции за опит", категоричен беше икономистът.